ÖĞRETMENLERİ TEHDİT EDEN BAKAN ÇUBUKÇU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 12.08.2010 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

AİLELERİNE KAVUŞMAK İÇİN EYLEM YAPAN ÖĞRETMENLERE CEZA VERİLİRSE, TÜRK EĞİTİM-SEN TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA EYLEM YAPACAK

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerine ilişkin dün yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenleri tehdit etmiş, “ayağınızı denk alın” mesajı vermiştir. Öte yandan Bakanlık sözleşmeli öğretmenlerin sendikalarla işbirliği yaparak, eylem yapmasından rahatsızlık duyduğunu da açıkça belirtmiş ve eşlerine, çocuklarına kavuşmak için eylem yapanların siyasi saiklerle hareket ettiğini iddia etmiştir.

 

Sözleşmeli öğretmenleri açıkça tehdit eden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya söyleyecek çok sözümüz vardır. Bugüne kadar eğitimcilerin hak ve menfaatleri için mücadele eden, kölelik düzenine, yandaş kayırmaya, usulsüzlüklere, haksızlıklara karşı duran Türk Eğitim-Sen, bu noktada sözleşmeli öğretmenler için de her türlü girişimde bulunmuş, miting yapmış, onların haklarını yargıda aramış, sorunlarını her platformda dile getirmiştir. Sendikamızın bu tutumu bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir.

 

Bizler Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenler ile ilgili daha önceden söylediği sözlerden dolayı özür dilemesini ve samimiyetinin bir göstergesi olarak tüm sözleşmelileri kadroya almasını beklerken; ailelerine kavuşmak için dün eylem yapan öğretmenlere yönelik MEB tarafından yapılan açıklama büyük bir skandaldır. Hak aramak ne zamandan beri bu ülkede suç olmuştur? Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu sendikal haklardan haberdar değil midir?

 

Devleti temsil eden kurumların öğretmenleri tehdit etmesine ne yazık ki ilk kez rastlıyoruz. Bu utanç verici bir durumdur, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ayıbıdır. Bu ülkeyi yönetenlerin yaptığı yanlışları dile getirmeyi, siyasi saiklerle hareket etmek şeklinde yorumlayan zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Bunun mantıkla izahı mümkün değildir. MEB’in sendikalardan rahatsız olmasını ve öğretmenlerin sendikalarla ortak eylem yapmasını, sanki illegal örgütlerle işbirliği yapıyorlarmış gibi lanse etmesini de anlamakta zorlanıyoruz.  

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın istediği sendika her yapılanı alkışlayan, hak ve menfaat aramaktan çok, iktidarın tetikçisi gibi faaliyet gösteren, yanlışları söyleme cesaretinden yoksun sendika mıdır? Eylem yapanı suçlu gibi gösteren, eylem yapanları tehdit eden, korkutan bir Bakanlık anlayışı hangi ülkede vardır?

 

Milli Eğitim Bakanlığı hem suçludur, hem güçlüdür. MEB suçludur. Çünkü, farklı statülerde öğretmen istihdamını getirerek, öğretmenleri kadrolu, sözleşmeli, ücretli şeklinde bölmüştür. Öğretmenleri eşlerinden, çocuklarından ayırmıştır. Öğretmenlerin haklarını gasp etmiştir. Onları, üç kuruşa muhtaç etmiştir. Sözleşmelileri kadroya alacağım diyerek yalan söylemiştir. MEB güçlüdür. Çünkü, yaptığı tüm bu haksızlıklara rağmen öğretmenleri tehdit etmekte sakınca görmemiştir.

 

SENDİKAMIZ, ÖĞRETMENLERİ TEHDİT EDEN, SENDİKAL VE DEMOKRATİK HAKLARIN KULLANILMASINI ENGELLEYEN BAKAN ÇUBUKÇU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Türk Eğitim-Sen olarak; Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ile ilgili verdiği sözü yerine getirememesinden dolayı, bu sözün altında ezildiğini ve Bakanlığın da bu nedenle böyle bir açıklama yaptığını düşünüyoruz.

 

Türk Eğitim-Sen, sözleşmeli öğretmenlere dün ve bugün olduğu gibi yarın da destek olacak ve sahip çıkacaktır. Bu noktada sendikamız, sözleşmeli öğretmenlerin hakları için her türlü eylemi meşru görmektedir. Bir hukuk devleti olan ülkemizde, kanunlardan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Hiç kimse, hiçbir kurum buna engel olamayacaktır. Sözleşmeli öğretmenleri tehdit eden MEB şunu bilmelidir ki; eylem yapan sözleşmeli öğretmenlere gözdağı için ceza verilirse, Türk Eğitim-Sen Türkiye’yi eylem alanına dönüştürecektir. Ayrıca Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmenleri tehdit eden, sendikal ve demokratik hakların kullanılmasını açıkça engelleyen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu hakkında suç duyurusunda da bulunacağız.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.