MEMURA BU SENE DE BAYRAM YOK

                    

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk basın açıklaması yaptı.

Genel Başkan açıklamasında, “Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında memurların maaşları her geçen gün erirken, 2014 yılında özellikle gıda ve ısınma başta olmak üzere yaşamsal harcamalara gelen zamlar karşısında hayal kırıklığına uğrayan memurlar bu yıl kurban vecibelerini yerine getirmekte de zorlanacaklar” dedi. 2014 yılının tamamı için memur maaşlarına yalnızca 123 lira zam yapıldığını hatırlatan Koncuk, memur maaşlarının zaten doğalgaz, benzin, et, kira, su gibi ürünlere gelen zamlar karşısında eridiğini, artan kurbanlık fiyatları karşısında ise memurların dini vecibelerini yerine getirmekle, ailesinin geçimini sağlamak arasında seçim yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Genel Başkan İsmail Koncuk, şunları kaydetti:

“Bir yıl içerisinde iğneden ipliğe her ürüne zam geldi. 2014 yılının ilk 9 ayı temel alındığında bile genel gıda harcamaları %19 zamlanırken yumurta fiyatı %16, kuru bakliyat  %34, meyve %47, sebze %13, ekmek %14, su %9 arttı. Dolayısıyla memurlarımızın alım gücü de azaldı. Bu nedenle vatandaşlarımız her bayrama biraz daha zor şartlarda giriyor. Geçtiğimiz yıla oranla kurban masrafı da ortalama 100 lira arttı. Geçen yıl küçükbaş kurbanlıklar marketlerde ortalama 620 lira iken bu yıl 695 liraya yükseldi. Büyükbaş kurbanlıkların ise 7’de 1 hissesi geçen yıl 693 lira iken bu yıl 795 lira oldu. 

Geçtiğimiz yıl bir ailenin gıda ve kira harcamaları 1.391 lira idi. Bu yıl bu rakam 1.588 liraya yükseldi. Memur maaşına bir yıl için 123 lira zam yapılmasına karşın bir ailenin aylık kira ve gıda gideri 197 lira yükseldi. Buna göre memur maaşı bir yılda yalnızca kira ve gıda karşısında 74 lira eridi. Ortalama memur maaşının Eylül itibarı ile 2.185 lira olduğu düşünüldüğünde ortalama ücretle geçinen bir memurun ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için maaşından geriye yalnızca 597,46 TL kalıyor.  Bu durumda memurlarımızın en az 700-800 TL tutarındaki kurban vecibelerini yerine getirmesini imkânsız hale getiriyor.

Hangi hesabı yaparsak yapalım memurların sürekli kayıp içinde olduğu ortaya çıkıyor. Son yıllardaki politikalar, memur maaşlarının her alanda erimesine neden oldu. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre bu dönemde memurların alım gücündeki erime, bazı zorunlu tüketim harcamaları karşısında %70’e ulaştı.”

İktidarın vatandaşların dini vecibelerini yerine getirebilmesi için gerekli ekonomik imkânları sağlaması ve dini bayramlar öncesinde bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğine bir kez daha vurgu yapan İsmail Koncuk, “Bir tarafta ailesinin geçimini sağlamak için yapmak zorunda olduğu giderler; diğer tarafta dini bir vecibe olarak gördüğü kurban ibadeti memurları kara kara düşündürmektedir.” dedi.

 

Memur ailesinin harcamaları


2013

2014

Fark

Küçükbaş kurbanlık

620 TL

695 TL

75 TL

Büyükbaş kurbanlık (1/7 hisse)

693 TL

795 TL

102 TL

Aylık kira ve gıda harcaması

1.391 TL

1.588 TL

197 TL

 

Kaynak: TÜİK, Carrefoursa, Migros, KİPA, Metro Market, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi