İŞTE TÜRK EĞİTİM SEN FARKI

İşte Farkımız…

Bilindiği üzere Kobani eylemlerinde birçok okul yakılıp yıkılmıştı. Bu eylemlere KESK ve DİSK de destek vermiş; resmi web sayfaları üzerinden üyelerine sokağa çıkıp, kargaşa ve kaosa destek vermeleri için çağrı yapmıştı. KESK ve DİSK’in de destek verdiği sokak eylemleri sonucunda birçok okul kullanılamaz hale gelmişti. Konfederasyonumuza bağlı Türk Eğitim-Sen Siverek Temsilciliği ise, sokak olaylarında kullanılamaz hale gelen okulların tadilatı için çalışma başlattı. Umuyoruz ki, Türk Eğitim-Sen Siverek Temsilciliğimizin başlattığı bu çalışma herkese örnek olur.

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi'nde Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği, üyelerinden oluşan 25 kişilik ekip kurarakDoğu'da yakılan ve yıkılan okullara karşılık olarak ilçede "Her okul bizim" projesi kapsamında gönüllü olarak okulları tamir edecek.

Kötü durumda bulunan köy okullarındaki okulları onarmaya başlayan 25 kişilik ekip, ilk olarak ilçeye 45 km uzaklıktaki Küptepe Köyü Anaokulu'nu tamir ettiler. Okulun çatısını onaran ekip daha sonra dış cephesini, kapılarını, pencerelerini boyadı ve okul duvarlarına çeşitli resimler çizdi.

İlçe genelinde ilk etapta kötü durumda olan 10 köy okulunu tespit ettiklerini belirten gönüllü öğretmenler, okullarda yaptıkları çalışmalarda kullandıkları boya ve benzeri malzemeleri kendi bütçelerinden karşılıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Siverek İlçe Temsilcisi Mehmet Şengönül yaptığı açıklamada şöyle dedi:"Her okul bizim projesi kapsamında hafta sonları okul onarım çalışmalarımız başladı. Çalışmalarımızda desteklerini esirgemeyen ilçe kaymakamımız Hamza Erkal'a teşekkür ediyoruz.  Sendika üyesi arkadaşlarımızda yaptığımız toplantılarda yakılan yıkılan okullara karşılık okul onarma kararı aldık. Buradan tüm eğitim sendikalarına sesleniyoruz: Asıl işimiz olan eğitimle ilgilenelim, eğitim seviyemizi daha üst seviyelere taşıyalım."

Gönüllü çalışan öğretmenler adına açıklamada bulunan Dilara Üçler de, "İlk olarak anaokulumuzu tamir ettik. Tüm öğretmen arkadaşlarımızı kampanyamıza, eğitim adına bir şeyler yapmaya davet ediyoruz" dedi.

 Okulda gönüllü olarak okul tamir timine katılan bayan öğretmen ise bebeği ile çalışmalarda yer aldı. Uyuyan bebeğini bebek arabasına koyduktan sonra ekipte çalışmalara katılan anne öğretmen dikkat çekti.

Köydeki okullarının onarım işini izleyen minik öğrenciler çalışmaları dikkatlice izledi.