BUNLARIN FARKI NE? EĞİTİM SEN=EĞİTİM BİR SEN
Musatafa Kemal ATATÜRK, Türk Milleti açısından bu kahramanların en başındadır. Bugün ülkemiz semalarında ayyıldızlı bayrağımız, göğsümüzü kabartarak dalgalanıyorsa, her bir camiden okunan ezan sesleri yüreğimizi titretiyor, ruhumuzu yıkıyorsa, Anadolu Türkün vatanıdır, sözünü, göğsümüzü gere gere söyleyebiliyorsak, bizlerin bu değerlere sahip olması adına, her türlü  bedeli ödeyen Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi nasıl unuturuz, onları anmak adına bir cümle söyleyebilmek niye bu kadar zor gelmektedir.

Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen adlı sendikalardan bahsediyoruz. 10 Kasım’da web sitelerinde (saat 12:00 itibariyle), Atatürk’le ilgili tek bir cümle, tek bir haber yok. Bunlar eğitim sendikası, bunların üyelerinin çoğu öğretmen. “Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diye, yeni neslin oluşması için çok şeyler beklediği öğretmenler. İşte, bu öğretmenlerin üye olduğu Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen adlı sendikaların siteleri 10 Kasım’ı yok saymış, Atatürk’ü anmayı gereksiz görmüş olacak ki, bir tek cümle ile bile bahsetmeyi uygun görmemiş.

Değerli eğitim çalışanları, bu yazı, sendikalar arası çekişmeye yönelik değildir. Elbette, sizler, istediğiniz sendikaya kendi hür iradeniz ile üye olacaksınız, bundan tabii bir şey olamaz. Ancak, bu ülkeden beslenen, eğitim-öğretim gibi, ülkenin şekillenmesinde en büyük sorumluluğu taşıyan bir alanda hizmet veren eğitim sendikalarının, 10 Kasım’da ATATÜRK’ü anmaması, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi hatırlamaması kabul edilemez.

Türk Eğitim Sen olarak, Türkiye’nin Sendikası parolası ile yola çıktık, bir yandan eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal problemlerine çözüm üretip, bunlara ulaşmak için kararlı bir mücadele ortaya koyarken, diğer yandan ülkemizi yakından ilgilendiren milli meselelerle de ilgileniyoruz. İşte, bu kapsamda adına eğitim sendikası diyen, eğitim-öğretim hizmet kolunda çalışan hizmetlisinden, öğretmenine, profesörüne kadar tüm eğitim çalışanlarını etmsil ettiği iddasında olan eğitim sendikalarının ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi unutma veya yok sayma hakkı yoktur. Bu anlayış, en başta aziz milletimize ve eğitim çalışanlarına yapılmış bir saygısızlıktır.

Bu haberin yapıldığı tarih  10 Kasım 2007, saat: 12:00. Bu saatten sonra haber yapmak bir şey ifade eder mi, bilemeyiz ama hatadan dönmek de büyük bir erdemdir, diye düşünürüz. Türk Eğitim Sen olarak bu sendikaları ikaz ediyoruz; sitenize ATATÜRK, Silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi andığınızı gösteren haber atınız.

NOT:Eğitim Sen haberimiz yayınlandıktan sonra sitelerine Atatürk'ün ölüm yıldönümü ile ilgili haber atmıştır, bu anlamda olumlu bir adım olduğunu ifade etmek istiyoruz.Haber 10 Kasım 2007 tarihi saat 12:00'dan sonra yapılmış bile olsa, bir yanlıştan dönmek olarak görüyor ve önemsiyoruz.
Eğitim Bir Sen sitesinde ise saat 15:45 itibariyle hiç bir değişiklik bulunmamaktadır.