EĞİTİM BİR SEN VE SENDİKACILIK...
Asgari ölçüde okuma yazması olan insanların bile rahatlıkla anlayabileceği bu olayı anlamakta zorluk çeken veya inatla anlamak istemeyen Eğitim Bir Sen Genel Merkezi, Türk Eğitim Sen üyelerini tahrik etmek amacıyla yayın yapmaya devam etmektedir. Eğitim çalışanları adına tek yaptığı; iktidarın goygoyculuğunu yapmak olan bu sahte sendikal anlayış sahipleri, Türk Eğitim Sen üyelerini, herhalde, bir şey anlamaz, bir şey bilmez olarak görmektedir ki, bu yalan yanlış yorumlarla onları etkilemeye ve Türk Eğitim Sen’e karşı kışkırtmaya çalışmaktadır.

Eğitim Bir Sen’in Güney Doğu Anadolu Şube Başkanları toplantısı sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde; ” PKK terör örgütüne bile rahmet okutacak şekilde, her sabah çocuklarımıza gururla okuttuğumuz ANDIMIZIN, ETNİK FARKLILIKLAR GÖZ ÖNÜNE ALINARAK YENİDEN DİZAYN EDİLMESİNİ SAVUNACAK KADAR TÜRK KELİMESİNDEN RAHATSIZ OLAN, ÜSTÜNE ÜSTLÜK, YEREL DİL VE LEHÇELERİN OKULLARIMIZDA SEÇMELİ DERS OLARAK OKUTULMASI GEREKTİĞİNİ SONUÇ BİLDİRİSİNE ALARAK, BÖLÜCÜLERE BİLE PARMAK ISIRTACAK KADAR GAYRİ MİLLİ BİR TAVIR KOYAN BU YAPININ, SİZCE, TÜRK EĞİTİM SEN ÜYELERİ VE ÜLKEMİZ ADINA ORTAYA KOYACAĞI TEK BİR HAYIRLI İŞİ VAR MIDIR?

Ayrıca, Türk Eğitim Sen olarak anadolu liselerinde mağdur olan öğretmenlerle ilgili mücadelemiz sürmektedir. Kararnameleri iptal edilecek olan bu arkadaşlarımızın dönem sonuna kadar okullarında kalması ve bu süreçte “anadolu lisesine öğretmen alımı için sınav açılması” konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Eğitim Bir Sen'i sendikacılık yapmaya, "Çamur at, yapışmazsa izi kalır " anlayışını terk etmeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


İŞTE EĞİTİM BİR SEN’İN HAKKIMIZDAKİ HABERİ


“Anadolu Liselerine Öğretmen Seçimi” konulu 23/08/2005 tarih ve 2005/73 sayılı genelgenin iptali için Türk Eğitim Sen Danıştay nezdinde açtığı davada, Danıştay 2.Dairesi 05/06/2007 tarih ve 2005/2651-E. ve 2007/2508-K. Sayılı kararı ile genelgenin iptaline karar vermiştir.

Danıştay 2. Dairesinin kararının uygulanması durumunda 2005/73 Sayılı genelgesi gereği Anadolu Liselerine sınavsız atanan öğretmenlerin mağduriyeti söz konusu olacaktır. Bir sendikanın sırf inat olsun diye kendi üyelerini de sıkıntıya düşüren bu davranışını anlamakta zorluk çekiyoruz. Yaptıkları davranışın teşkilatlarında doğurduğu sıkıntıyı gidermek içinde sadece komiklik olarak değerlendirilecek aşağıdaki açıklamayı yapmaktalar:“Sendikamız bahsi geçen genelgeye Anadolu lisesine dönüştürülen, bünyesinde yabancı dil ağırlıklı lise bulunan okullarda çalışmakta olan mevcut öğretmenlere öncelik verilmesi aksi bir durumun idare hukukun genel ilkelerinden olan kazanılmış haklara aykırı olacağı gerekçesi ile dava açmıştır.  Ancak Danıştay tarafından verilen karar talebimiz doğrultusunda olmamıştır.”       

Eğitim Bir Sen olarak; ortaya çıkacak sorunun mağduriyetlere dönüşmeden çözülebilmesi için bakanlık nezdinde girişimlerimiz devam etmektedir. Bakanlık, genelgenin iptaline ilişkin işlem yapması durumunda sendika olarak hukuki mücadele süreci de başlatacağımızın bilinmesini istiyoruz. Gelişmelerle ilgili üyelerimiz bilgilendirilecektir.