SAYIN BAKAN, ÖĞRETMENLER HİÇ BİR HAKKI İSTİSMAR ETMEZ!
Sayın Bakan bütün yorumlarını Milli Eğitim Bakanı olduğunu unutmadan yapmalıdır. Sayın Hüseyin ÇELİK yaptığı açıklamalarda zaman zaman tüm eğitim çalışanlarını rencide etmektedir. Öğretmenlerin az çalıştığını, bürokratların fazla izin kullandıkları için bayan öğretmenlerle evlenmeyi tercih ettiğini söyleyen de Sayın Hüseyin ÇELİK olmuştu.

Keyfi olarak ayda dört sevk alarak verilen hakkı istismar eden öğretmenler olabilir ama 620 bin öğretmeni zan altında bırakacak bir açıklama Milli Eğitim Bakanına yakışan bir açıklama olamaz.

Kamuoyunun çok yakından bildiği üzere, ek derslerin hasaplanma yöntemi keyfi olarak MEB tarafından değiştirilmişti. Yıllardır hiç bir problem olmadan yürütülen maaş ve ek derslerin hesaplanma şekli birdenbire değiştirilmiş, sendikaların gösterdiği tepkiler üzerine seçimden hemen önce yeniden değiştirilerek ayda dört kez sevk alınması halinde ek derslerin kesilmeyeceği doğrultusunda bir genelge çıkarılmıştı.

Öğretmenler ve sendikaların böyle bir talebi olmamıştır. Ortaya konulan talep; ek ders ve maaş karşılığı derslerin hesaplanmasının yıllardır yapılan usulle devam ettirilmesi şeklindeydi. Bu talebi görmeyen MEB her ne hikmetse ayda dört kez alınan sevklerde ek ders ücretinin kesilmeyeceğini açıkladı, daha sonra aynı MEB bu usulü de kaldırdığını ifade ederek başka bir yazı yayınladı.

Kendi çalıp kendi oynayan MEB’in ve sayın Bakanın, öğretmenlerin talebi olmayan bir konuda düzenleme yapıp, daha sonra iptal etmesi, arkasından istismar edildiği için iptal ettik demesi büyük bir hatadır. Sayın Bakan Türk Milli Eğitimini bir yerlere taşıyacaksa bunu öğretmenlerle, eğitim çalışanları ile yapacaktır. Sayın Bakan, öğretmenleri rencide eden bu sözlerini açıklamak ve öğretmenlerin kamuoyu nezdinde incinmesini, itibar kaybetmesini telafi etmek zorundadır.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ