BAKANLIK NE YAPTIĞINI BİLİYOR MU?

       Milli Eğitim Bakanlığınca Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin uygulanması amacı ile çıkarılan kılavuz bakanlıkça sessiz sedasız değiştirilmiştir. Değişikliğe uğramadan önceki halinde İsteğe Bağlı Yer Değiştirmeler başlıklı 2. Başvuruda Dikkat Edilecek Hususlar bölümde “Aylıksız izinli olarak, asker öğretmenlik hariç askerlikte geçirilen süreler ile eğitim-öğretim kurumları dışındaki kurumlarda geçirilen geçici süreler il içinde yer değiştirmeye esas olan iki, iller arasında üç yıllık sürenin hesabında dikkate alınmayacaktır.” Şeklindeki düzenleme yeni kılavuzda “asker öğretmenlik dahil” olarak değiştirilmiştir.

Bakanlığın hangi aklıselim gerekçe ile bu değişikliği yaptığı bir türlü anlaşılamamıştır. Bu uygulama bakanlığın yaptığı tüm işlerdeki gayri ciddi tavrını bir kez daha kanıtlamıştır. Hiç bir şekilde bilgi vermeden kafasına göre yaptığı bu değişik ve akıl almaz işlemler artık dayanılacak boyutta değildir. Yönetmelik ile hüküm altına alınan bir konunun kılavuz ile son anda değiştirilmesi tüm eğitim çalışanları ile alay etmektir.

 

Kafasına göre hiçbir makul gerekçesi olmadan değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığı her ne hikmetse tüm girişimlerimize rağmen iller arası isteğe bağlı yer değiştirmelerdeki 3 yıl çalışma şartını değiştirmemesi, bakanlığın iyi niyetli olmadığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

 

Artık Yeter!!! Bu hukuka aykırılıklara bir son verilmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Bakanlığın son anda yaptığı anlamsız ve hak gaspı olan değişikliğine yarın derhal Türk Eğitim Sen olarak dava açılacaktır. Tüm kamuoyuna duyurulur.

 

Kılavuzun Eski Hali İçin Tıklayınız.

 

Kılavuzun Yeni  Hali İçin Tıklayınız.