SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER İÇİN HUKUK KAZANIMIMIZ
Bilindiği gibi sözleşmeli öğretmenler daha önce 4-C maddesi ile göreve başlamaktaydı. Bu şekilde hiçbir ekonomik ve sosyal hakkı olmadan, sadece gireceği ders ücretinden ibaret çok cüzi ücretlerle çalışmaktaydılar. Tatillerde bu ücreti de alamamaktaydılar. Biz buna “Sözleşmeli Kölelik” diyorduk ve şiddetle karşı çıkıyorduk.

Bu arkadaşlarımız adına verdiğimiz hukuk mücadelesi sonucu, Danıştay’a açtığımız davalarla, 4-C maddesi ile sözleşmeli öğretmen alımını durdurduk ve nispeten daha avantajlı olan 4-B maddesine göre sözleşmeli öğretmen alımı yapılamasını sağladık. Böylece, en azından bu arkadaşlarımızın belirli bir maaşının olmasını ve tatillerde de ücretlerini alabilmelerini sağladık. Fakat 4-B maddesi de olsa, sözleşmeli öğretmelik sisteminin halen “Sözleşmeli Kölelik” sistemi olduğunun altını çiziyor ve bu arkadaşlarımızın kadrolu olarak alınması için mücadelemizin sürdüğünü belirtiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığının 04.07.2006 tarih ve 2006/58 sayılı genelgesi ile hizmet sözleşmesinin feshi hallerini düzenlemişti. Bu genelgenin Ek-1’inde bulunan 13. madde “taraflar, bir ay önce ihbar etmek şartıyla, sebep göstermeksizin sözleşmeyi her zaman fesh edebilir” şeklindeydi. Bu madde Bakanlığa istediği sözleşmeli öğretmeni, istediği zaman, sorgusuz-sualsiz kapı önüne koyma hakkı vermekteydi. Sendikamız bu maddeye karşı Danıştay’a dava açtı ve çıkarttığı kararla bu maddenin yürütmesinin durdurulmasını sağladı. Hukuk mücadelemiz sonucunda kazanılan bu hak sözleşmeli öğretmenlerimizin iş güvencelerinin sağlanması noktasında kazanılmış ciddi bir haktır. Bütün sözleşmeli öğretmenlere hayırlı olsun.

Danıştay kararını görmek için TIKLAYINIZ (pdf dosyası, acrobatreader gerekir)

Türk Eğitim-Sen olarak bütün eğitim çalışanlarının hakları için mücadele ederken sözleşmeli arkadaşlarımızın da haklarının tek savunucusu olduğumuzu herkes bilmelidir.

Sözleşmeli öğretmenlerimizin sendikamıza üye olmalarının da önü açılmıştır ve bu arkadaşlarımızı kendi menfaatleri açısından bir an önce Türk Eğitim-Sen çatısı altına bekliyoruz.

Sözleşmeli personelin sendika üyesi olabileceğine dair mahkeme kararı;


Sözleşmeli öğretmenlere tek sahip çıkan, onların durumlarını iyileştirmek için mücadele eden, onlar adına kazanımlar elde eden tek sendika olmanın gururunu yaşarken, sendikayız diye geçinen, ya hiçbir iş yapmayan, ya da boş işlerle vakit kaybeden bazı sendikaların durumuna üzüntüyle ve ibretle bakmaktayız.