SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDIK, TES SARIKAMIŞ'DAYDI
İstanbul 5 nolu şubemiz üyelerinden, Türk-Eğitim Sen'li dağcı öğretmen Bilgihan Ova, aralarında Balıkesir, Ankara, Kayseri, Rize, Erzincan, Erzurum, Afyon, Çanakkale, İstanbul, Bandırma, Kars, Çanakkale gibi değişik bölgelerden katılan 74 dağcı ile birlikte 26 Aralık 2008‘de Sarıkamış'ta yaptıkları törenin ardından tırmanışın başladığı Selim'in Sarıgün Köyü'ndeki ilk kamp alanına geçerek çadırlarını kurdular. Geceyi -30 derecede dışarıda çadırlarında geçiren dağcılar, 27 Aralık sabahı Allahu Ekber'in 2 bin 800. metresinde bulunan ikinci kamp alanına kamp attılar.
 
Bu kampta -43 derecede geceyi geçiren dağcılar 28 Aralık sabahı saat 7.20 sularında zirve tırmanışına başladı. 54 dağcının zirve yaptığı tırmanışta, Allahu Ekber Dağı'nın zirvesinde tören yapıldı, şehitler için bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Fatiha okudular. Zirvedeki törenin ardından tekrar 2 bin 800 kampına inen dağcılar kamp malzemelerini toplayarak tırmanışın ilk başladığı ana kamp alanına doğru inişe geçti ve buradan da Sarıkamış’a ve kendi illerine döndüler.

Tırmanış hakkında bilgi veren dağcı Bilgihan Ova şunları söyledi; “Allahu Ekberler'in kışları çok ağır ve çetindir. Kış dağcılığının geçerli olduğu bir tırmanış. Kamp malzemeleri açısından da öyle. Sarıkamış Allahu Ekber Dağı Şehitleri Anma Tırmanışı'na İstanbul'dan Kars-Sarıkamış’a gelerek katıldık. Sarıkamış’ta yatan şehitlere bütün Türk-Eğitim Sen’lilerin selamlarını götürdük.”