BOZKIRIN TEZENESİNİ KAYBETTİK

 

Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, İzmir'de yoğun bakımda tutulduğu hastanede yaşamını yitirdi. Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı ve yorumcusu olan Ertaş 74 yaşındaydı.

Bozkırın tezenesi türkü baba Ertaş, 1938 yılında Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesine bağlı Kırtıllar köyünde dünyaya geldi. Babası saz ustası Muharrem Ertaş'tı. Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş’ın izinden giden Neşet Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası olduğunu söylerdi. Neşet Ertaş, 1950'li yılların sonunda İstanbul'a  gelerek ilk plağını "Neden Garip Garip Ötersin Bülbül" adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkardı. Çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti. Daha sonra Neşet Ertaş Ankara'ya yerleşti. Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine 1977 yılında Almanya'ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri döndü. Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' unvanını “Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor” diyerek geri çevirmişti. Ertaş’a 2006 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü verildi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO da 2010 yılında Ertaş’ı ”Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak ilan etti. Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüştür.

Türk Eğitim-Sen olarak; bozkırın tezenesi, büyük usta Neşet Ertaş’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz.