MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ, PEKİ MEMUR MAAŞLARI NE OLACAK?

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Merkez Bankasının Enflasyon tahminini yılın ilk ayından itibaren artırmasına yönelik olarak bir basın açıklaması yaptı. Koncuk açıklamasında;

2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nin ve yıllık hedeflerin uygulamaya konulmasının üzerinden 1 ay geçmedi. Ancak Merkez Bankası, 2014 yılı enflasyon tahminini %5,3’ten %6,6’ya yükseltti. Bu,  2014 yılındaki ekonomik hedeflerin tutmayacağı, mal ve hizmet fiyatlarının beklenenin üzerinde artacağı anlamına gelmektedir.

Enflasyon tahminindeki bu artış üzerine 2014 yılı ile ilgili bütün ekonomik hedefler ve tahminler yenilenecek, buna uygun olarak yeni tedbirler gündeme gelecektir. Kamu, bütün hesaplarını yeni enflasyon tahminine göre güncellerken, güncellenmeyecek tek kalem memur maaşları olacaktır.

Türk ekonomisinde uzun zamandan beri bilindik bir oyun oynanmaktadır. Yeni yıl öncesinde enflasyon hedefi bilinçli olarak düşük tutulmakta, bu çerçevede memur ve işçi maaşlarına da düşük oranda zam yapılmaktadır. Yıl içinde ise gerçekleşen enflasyon daima hedeflenen enflasyonun üzerinde olmaktadır.

Türkiye Kamu-Sen, bu durumun bilincinde olduğundan 2003 yılından beri maaşlara enflasyon farkı uygulamasını getirmiştir. Buna göre enflasyonun memur maaşlarına yapılan artışları geçtiği yıllarda, memur maaşlarına enflasyon farkı ödemesi yapılmıştır.

Ancak 2013 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde pazarlamacı malum konfederasyon, memurların enflasyon farkını görmezden gelmiş ve koca bir yıl için 123 TL’ye imza atmıştır. Memurlarımız 2014 yılının bütünü için geçerli olan maaş zamlarını Ocak ayı itibarı ile almışlardır. Bu ay aldıkları zamla 2014 yılının Aralık ayı sonuna kadar idare etmek zorunda kalacaklardır. Merkez Bankası enflasyon tahminini yılın başında %24,5 oranında yükseltmiştir. Benzin 5,09 TL’ye yükselmiş, peynir, zeytin, fasulye, pirinç el yakmakta, patates tarihi zirvesindedir. Son bir yılda gıda fiyatlarındaki ortalama artış %20’yi aşmıştır. Döviz kurlarındaki yükseliş, ekonomideki istikrarsızlıkla birleşmiş ve memurlara verilen zam, daha yılın ilk ayında buhar olmuştur.  Bundan sonrası ise ekonomik açıdan tam bir kaostur.   

Sendikaların içine sızdırılan Truva Atı konumundaki malum konfederasyon marifetiyle enflasyon farkı uygulaması rafa kaldırıldığı için, bu yıl resmi enflasyon kaç olursa olsun, memurlara başka zam verilmeyecektir. Kanal kanal dolaşarak, yandaş gazetelere haberler yaptırılarak cilalanan 123 TL’lik zam, memurlarımızın ekonomik felaketi olmuştur. Özellikle yılın ikinci yarısında bir üst vergi dilimine girecek kamu çalışanlarının maaşları daha da düşecektir. Altı ay sonrasını bile göremeyecek kadar basiretsiz idarecilerce yönetilen, şahsi ve siyasi menfaatleri uğruna 2,5 milyon kamu görevlisini,1,8 milyon emekliyi, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı gözünü bile kırpmadan satan malum konfederasyon, bu durumun tek sorumlusudur.

Artık memurlarımızın bu şahısların zevahiri kurtarmak adına yaptıkları sahte girişimlere ve timsah gözyaşlarına karnı toktur. Memurlarımız, 2013 yılındaki toplu sözleşme görüşmelerindeki ihaneti unutmayacak, 2014 yılını akıllarından çıkarmayacaklardır. Bu bakımdan memurlarımız, bu Truva Atlarını içimizden söküp kazımak için, haklarını gerçek anlamda savunan, toplu sözleşmelerin son anına kadar pazarlık yapan ve memurları pazarlamayan sendikalara destek olmalıdırlar. Memurlarımız, malum pazarlamacı konfederasyonu bir daha toplu sözleşme masasının yanına bile yaklaştırmamalı, bir hezimete daha göz yummamalıdır.     

 

 

İSMAİL KONCUK

Genel Başkan