TEMMUZ AYINDA ASGARİ GEÇİM HADDİ 4 BİN TL’Yİ GEÇTİ!

TEMMUZ AYINDA ASGARİ GEÇİM HADDİ 4 BİN TL’Yİ GEÇTİ!  

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Temmuz ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.


Araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.981,14 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.038,18 Lira olarak belirlendi.

Buna göre, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi %1,47 oranında arttı.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %1,56 oranında yükselerek 1.531,38 Lira olarak hesaplandı.

4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2014 yılı Temmuz ayında 1.551,13 Lira olarak tahmin edildi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 948,87 TL ile memur maaşının %43,42’sini oluşturdu.

Araştırmaya göre Temmuz ayında bir memur, maaşının %71,02’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

4 kişilik ailenin insan onuruna yaraşır, asgari standartlarda bir yaşam seviyesine ulaşması için gerekli olan en düşük aylık gereksinimi tarihinde ilk defa 4 bin lirayı aşarak rekor kırdı. TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı enflasyonunun %0,45 olarak artmasına rağmen vatandaşın cebine yansıyan gerçek enflasyonu ifade eden açlık ve yoksulluk sınırındaki artış enflasyondaki yükselişin yaklaşık 4 kat üzerinde gerçekleşti.

Temmuz ayı asgari geçim araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şöyle konuştu: “Ülkemiz son zamanların en pahalı günlerini yaşamaktadır. Temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için gerekli olan miktar 4bin liranın üzerine çıkmıştır. Bu da bir kez daha gösteriyor ki hayat pahalılığı ülkemizin en büyük sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğumuz söylemleri maalesef vatandaşın cebine yansımamakta; ekonominin gidişatı olumlu yönde seyretmemektedir. Temmuz ayında enflasyon oranındaki artış, vatandaşın cebinin alev alev yandığını göstermektedir. Hayat pahalılığı her geçen gün artmakta, ekonomik sarsıntıların ceremesini vatandaş çekmekte, borç batağında yaşamaya çalışmaktadır.

Malum Konfederasyon, Türkiye ekonomisinin alışageldik konjonktürünü göz ardı ederek enflasyon farkı ödemesini es geçip, son derece başarısız bir toplu sözleşmeye imza atmış, memuru 123 TL’lik zamma mahkum etmiştir. Çarşıya çıkan vatandaş, çantası boş evine dönerken; bu Konfederasyonun son günlerde yaptığı açıklamalarda rakamları değiştirerek kendini haklı çıkarma çabası boş yeredir.

Maalesef bütün bu gelişmeler karşısında üç maymunu oynayan ve bu durumdan zerre kadar rahatsızlık duymayan bu Konfederasyon tüm memur ve memur emeklilerinin hakkını gasp etmekten gocunmamıştır. Bu Konfederasyonun artık üç maymunu oynamayı bırakması, memur ve memur emeklisinden özür dilemesi gerekmektedir.

Ekonomik ve sosyal anlamda memuru zora sokanların hesap vermesi bu bedeli ödemesi gerekmektedir. Bu hatadan geri dönülmeli, kamu çalışanlarına enflasyon farkı ödemesi yapılmalıdır. Torba Kanunda enflasyon farkı ödemesinin kesinlikle gündemde kalmasını sağlayacak, memurun mağduriyetini gidermek adına her türlü girişimimize ve sorumlulardan hesap sormaya devam edeceğiz.”