GENEL BAŞKAN, HÜKÜMETİN YAPTIĞI ŞARK KURNAZLIĞIDIR

"Hükümetin yaptığı şark kurnazlığıdır"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Anayasa değişikliği paketi hakkında hükümetin tavrını eleştirerek, ''Tartışılmaz maddelerle, tartışılan maddeler aynı pakette milletin önüne getirilmek isteniyor. Bu şark kurnazlığıdır'' dedi.

Erzurum- Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Erzurum Palandöken'de bir otelde düzenlenen ''Erzurum Buluşması, Eğitim ve İştira Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, ülkede eğitimin, üniversitelerin nereye gittiğinin kimsenin umurunda olmadığını savunarak, ülkenin ciddi bir kaos ortamına sürüklendiğini iddia etti.

Ülkede son günlerde Anayasa değişikliği paketinin tartışıldığını ifade eden Koncuk, ''Son günlerde Anayasa değişikliğini tartışıyoruz. Hep bir şeyleri tartışıyoruz. Hep böyle oldu. Neden böyle yapılıyor? Dikkatleri üzerine çekmek ve esasen suni tartışmalar yaşanmasını sağlamak için bunlar yapılıyor'' dedi.

Bütün dünyada, aklı başında insanların masa başına oturup, fikir birliğini ortaya koyarak Anayasa'dan değişmesi gerekenleri tereyağından kıl çeker gibi değiştirdiklerine dikkati çeken Koncuk, şöyle konuştu:
''Bütün dünya anayasa yapıyor. Biz de maşallah böyle bir anlayışla Türkiye'yi nereye götürürüz. Anayasamız değişebilir. Anayasaların nasıl yapılması gerektiğine dair gelişmiş ülkelerdeki kriterlerden biz memnunuz. Ama bizim Anayasamız bir paket haline getirilmiş. İçerisinde Türkiye'de aklı başında olan herkesin kabul edeceği maddeler de var, kabul etmeyeceği maddeler de var. Ama tartışılmaz maddelerle, tartışılan maddeler aynı pakette milletin önüne getirilmek isteniyor. Bu şark kurnazlığıdır.

Türkiye'de çocuk haklarından, cinsel istismardan herkes rahatsız. Bununla ilgili ne AKP, ne CHP, ne MHP, ne de milletimizin tereddütü söz konusudur. Kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı, grev hakkı verme konusunda bütün siyasi partililer hem fikirdir. Peki neden tartışılmaz konular aynı paket içerinde referanduma sunulmak isteniyor. Bu etik bir tavır değildir.''

Kabul edilmeyecek, üzerinde ittifak sağlanmayacak maddelerle tartışılan maddelerin aynı pakette yer aldığını, böyle bir anayasa değişikliğinin dayatma bir değişiklik olduğunu vurgulayan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ''Tartışılan konuların doğru olduğundan emin miyiz? Sayın Başkanımız (ben eminim) diyor. Eminseniz tartışılmayan konuları ayırın bu paketten. Tartışılan konuları milletin önüne koyun. Samimiyetiniz, yüreğiniz varsa bunu yapın'' diye konuştu.

İsmail Koncuk, konuşmasını şöyle tamamladı:
''İnsanların toplu sözleşme haklarından vazgeçmeyeceklerini bildikleri için bunu aynı pakete koyuyorlar. Bu sakat bir anlayıştır. Parti devletinin ayak sesleri anlamında değerlendirilebilecek bir anlayışı ortaya koymaya hakkınız yok. Böyle bir yolu bu gün AK Parti iktidarı kullanabileceği gibi yarın da başka siyasi parti iktidarınca kullanabileceği açıktır. Dünyada bunun yolu bellidir. Türkiye'de aylarca tartışılacak Anayasa problemlerini ortadan kaldırın. Buradan AK Parti başta olmak üzere bütün partililere, akli selim tavsiye ediyorum. İnatlaşmayı bırakınız. İktidarın görevi uzlaşmayı sağlamaktır.''

Kaynak:AA