TÜRK EĞİTİMSEN’DEN HAZIRLIK ÖDENEĞİ KISITLAMALARINA DAVA

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın eğitimcilerin her eğitim-öğretim sezonu başında aldığı eğitime hazırlık ödeneğine getirdiği kısıtlamaların iptali için dava açtı. -Türk Eğitim-Sen, getirilen kısıtlamalarla MEB’ın eğitim öğretimin başladığı ay içerisinde her ne sebeple olursa olsun fiilen görevde bulunmayan öğretmenlerin eğitim öğretim ödeneğinden yararlanmasını engellediğini ifade ederek hukuksal süreci başlattığını bildirdi.


ANKARA (ANKA)- Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın eğitimcilerin her eğitim-öğretim sezonu başında aldığı eğitime hazırlık ödeneğine getirdiği kısıtlamaların iptali için dava açtı.

Türk Eğitim-Sen, getirilen kısıtlamalarla Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim öğretimin başladığı ay içerisinde her ne sebeple olursa olsun fiilen görevde bulunmayan öğretmenlerin eğitim öğretim ödeneğinden yararlanmasını engellediğini ifade ederek hukuksal süreci başlattığını bildirdi.

Daha önceki yıllarda, öğretim yılının başladığı ay dışında göreve başlayanlar (ücretsiz izin dönüşünde göreve başlayanlar, askerlik dönüşünde göreve başlayanlar ve sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayanlar) eğitim ödeneği alabiliyordu.
Ancak bu sene Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili, Maliye Bakanlığı’ndan görüş istemiş, Maliye Bakanlığı da "öğretim yılının başladığı aydan sonra göreve başlayanlara eğitim ve öğretim ödeneğinin verilmemesi" şeklinde görüş bildirmişti.
Maliye Bakanlığı’nın görüşünden sonra ise Mili Eğitim Müdürlükleri "eğitim yılının başladığı aydan sonra göreve başlayan eğitim çalışanlarına hazırlık ödeneğinin verilmemesi şeklinde" uygulamada bulundu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise konuyla ilgili olarak, "Ücretsiz izin veya atamalarında gecikme sebebiyle 30 Eylül’den sonra göreve başlasa dahi tüm öğretmenlere, sözleşmeli-kadrolu ayrımı yapılmadan ödenek verilmelidir. Bununla ilgili geçmişte de yargı kararları var. Buna rağmen Maliye Bakanlığı ödemeyeceğini açıkladı. Yasalara aykırı bu uygulamanın iptali için dava sürecini başlattık" şeklinde konuştu.

-BAZI İLÇELERDE HAZIRLIK ÖDENEĞİ HENÜZ ÖDENMEDİ-

 

Koncuk ayrıca, bazı ilçelerde eğitim çalışanlarına hala hazırlık ödeneğinin ödenmediğine dair şikayetler geldiğini belirterek, "Bu gecikme, illerdeki Mal Müdürlükleri ve ilçelerdeki Muhasebe Müdürlükleri’nden kaynaklanmaktadır. Eğitim çalışanlarının suç duyurusunda bulunması lazım. Bu durum, Milli Eğitim Bakanlığı talimatlarına uymamaktır ve suçtur. Bu suçu işlemiş olan ne kadar idareci varsa Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde konuştu.

 

Koncuk, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin evrakları zamanında ulaştırmaması yönündeki ihtimallere karşılık olarak da "Konuyla ilgili sorumlulukları varsa gerekli suç duyurusunda bulunuruz. İlgili valiliklerden gerekli idari soruşturmanın yapılmasını isteriz" dedi.

 

Kaynak:  ANKA