GENEL BAŞKAN ;MESLEKÎ EĞİTİM, KATSAYI CENDERİSİNDEN KURTARILMALI

 

 

Meslekî eğitim, katsayı cenderisinden kurtarılmalı TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Katsayı probleminin çözümü, mesleki teknik eğitimi içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtaracak önemli bir adımdır" dedi. Koncuk, Antalya'nın Manavgat ilçesinde düzenlenen Türk Eğitim-Sen İstişare toplantısına katıldı.

Koncuk, toplantıda yaptığı konuşmada, Danıştay'ın, YÖK un üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasına da değindi. Koncuk, şunları söyledi:"Katsayı probleminin YÖK tarafından yapılan düzenlemeyle son buldu umudunu taşıyorduk. Ama İstanbul Barosu, kime, neye hizmet etmek amacındaysa, ben bunu bir türlü anlayamadım bir dava açıyor ve dava sonucunda Danıştay, esasen 1998 yılında verdiği kararın tam tersine bir karar veriyor. Bu katsayı uygulamasına yönelik düzenlemenin yürütmesini durduruyor. Bu son derece yanlış.

Katsayı probleminin çözümü mesleki teknik eğitimi, içinde bulunduğu cendereden, sıkıntıdan kurtaracak önemli bir adımdır. Bu bir ideolojik problem değildir. Bu siyasi bir problem değildir. Bu, bizim evlatlarımızın, bizim çocuklarımızın yaşadığı sıkıntıdır ve çözümü de bize ait olmalıdır." Antalya / aa