KADINLARIN YÖNETİCİ OLMASINDAKİ ZORLUK GİDERİLMELİ

TES Genel Başkanı Koncuk: Anne konumundaki bir kadının yönetici olmasındaki zorluk giderilmeli

 
Türk Eğitim-Sen (TES) Genel Başkanı İsmail Koncuk, eğitim alanında anne konumundaki bir kadının yönetici olmasındaki zorlukların giderilmesini istedi.

TES genel merkez yöneticileri, yaptıkları çalışmalar hakkında üyelere bilgi aktardı. TES'in Denizli şubesi salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, 'müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarına başvuru sayısındaki azlığı görünce hayal kırıklığı yaşadığı' şeklindeki açıklamasına Denizli'den cevap verdi. Koncuk, "Üzülmek yetmez çözüm bulmak lazım." dedi.

Eğitim camiasının yüzde 50'sinin bayanlardan oluştuğunu belirten Koncuk, "Yönetici sınavlarına kadınların katılımının az olması tabii ki üzücü ama bunun sebeplerine bakmak lazım. Eğitim alanında anne konumundaki bir kadının yönetici olmasında bir takım zorluklar var." diye konuştu.

Kadın yönetici sayısının teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, "Hayal kırıklığına uğradığını söyleyen sayın bakana şunu sormak lazım. Kadın yönetici sayısının artması için bugüne kadar neler yaptınız? Hangi tedbirleri aldınız? Bugün çift tedrisat yapan okullarımızda yöneticilik yapan bir arkadaşımız sabah 7'den akşam 18.00'e kadar görev yapıyor. Bu ağır şartlarda anne olan bayan bir yönetici nasıl dayanır? Sayın Bakan, çalışma şartlarının ağırlığından haberdar mıdır?" ifadelerini kullandı.

Çift eğitim yapan okullarda idareci sayısının arttırılmasını isteyen Koncuk, "Sabah ve öğleden sonra görev yapan yönetici ayrı olabilir. Çift tedrisat yapan okullarımızda ek ders yönünden farklı uygulama yapılabilir. Sabahtan akşama kadar görev yapan ile sabahtan öğleye kadar görev yapanlara aynı ücreti verirseniz bu adaletli bir yaklaşım olmaz. Bakan Çubukcu'nun okul idarecileri ve eğitimcilerin hangi şartlarda çalıştığını bilmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Toplantıda, TES genel merkez yöneticileri, yaptıkları çalışmalar hakkında üyelere bilgi aktardı. TES'in Denizli şubesi salonunda gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkan İsmail Koncuk'un yanı sıra, genel merkez yöneticileri, TES Denizli Şube Başkanı Necati Özbek, il yönetim kurulu üyeleri ile ilçe şube başkanları katıldı.

Kaynak:CİHAN