GENEL BAŞKAN; ÇUBUKÇU MASAYA YUMRUĞUNU VURMALIDIR

 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 06.06.2010 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

347 GÜN GEÇTİ, SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE VERİLEN SÖZ YERİNE GETİRİLMEDİ

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 347 gün önce sözleşmeli öğretmenlere bir söz vermişti. Bakan Çubukçu, bundan sonra artık sözleşmeli öğretmen alınmayacağını, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirileceği söyledi. 70 bin sözleşmeli öğretmen, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözüne güvenerek, umutla, sabırla kadroya geçirilecekleri günü beklediler. Ancak o gün bir türlü gelmedi.

 

Sözleşmeli öğretmenlere kadro sözünün üzerinden bugün tam 347 gün geçti. Bu süreçte sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmediği gibi, Bakanlık sözleşmeli öğretmen alımına devam edeceğini açıkladı. Türk Eğitim-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun masaya yumruğunu vurmasını, ağırlığını koymasını ve verdiği sözü yerine getirmesini istiyoruz. Çünkü sözleşmeli öğretmenler yalnız ve çaresiz bırakıldıklarını hissetmektedir, umutsuzluğa yenik düşmektedir, geleceklerini planlayamamak, öğrencilerin gözünde “sözleşmeli öğretmen” şeklinde yaftalanmak, öğretmenler odasında ayrıma tabi tutulmak onları tüketmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmenler, ikinci sınıf öğretmen muamelesine maruz kalmaktadır. Bu durum, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde de açıkça görülmektedir. Bakanlık, yönetmelikte sözleşmeli öğretmenleri adeta yok saymış, onları es geçmiştir. Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, hiçbir şekilde öğretmenlerin beklentilerine cevap vermemiştir. Bu yönetmeliğin hazırlanma aşamasında sendikalardan görüş isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, her nedense sendikaların görüşlerini hiçbir şekilde dikkate almamış, sendikaların mutabık kaldığı konuları hayata geçirmemiştir. Sendikamız tarafından yargıya da taşınan bu yönetmelik, birçok yönüyle sorunludur. Bakanlık, yönetmelikte 3 yıl çalışma süresini doldurmayan öğretmenlere tayin isteyebilme hakkı vermemişti. Bu konuyla ilgili kamuoyunda oluşturduğumuz tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, geri adım atmış ve 3 yıl çalışma şartını kaldırmıştır. Ancak Bakanlık, diğer taleplerimizi dikkate almayarak, sendikaların ortak mutabakata vardığı konulara yönetmelikte yer vermemiş, kafasına buyruk bir yönetmelik hazırlamış ve yeni mağduriyetler yaratmıştır. Oysa bu yönetmelik taleplerimiz doğrultusunda hazırlansaydı, öğretmenler memnun kalacaktı, haksızlıklara uğramayacaktı ve ihtiyaçlara cevap verecekti.

 

BAKAN ÇUBUKÇU, ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİ SAHİPLENMELİDİR

Öte yandan 4 Haziran tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı 9 bin 599 kadrolu öğretmen ataması gerçekleştirdi. Ancak bu yapılan atamalar yeni bir alım değildir. Çünkü 9 bin 599 öğretmen atamasının büyük bir kısmı, 327 bin atanamayan öğretmen arasından değil, şu anda görev yapan sözleşmeli öğretmenler arasından yapılmıştır. Dolayısıyla yeni bir öğretmen alımından bahsetmek mümkün değildir. Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz, tüm sözleşmeli öğretmenlerin bölge ve süre ayırımı yapılmasızın kadroya alınması, sözleşmeli öğretmen alımına son verilmesi ve öğretmen atamalarının atama bekleyen öğretmenler arasından yapılmasıdır. Çünkü 327 bin öğretmen atama beklemektedir. Bu sayı yeni mezunlarla birlikte bir kaç hafta sonra 370 bin’e ulaşacaktır. Atanamayan öğretmenlerin sayısı arttığı gibi, öğretmen açığı da artmaktadır. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu gençlerimizi istihdam etmesi ve ihtiyaçlara, beklentilere uygun sayıda bir atama yapması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, atanamayan öğretmenleri sahiplenmeli, kendi çocuğu atanamamış gibi hareket ederek, gençlerimizin atanmalarının önündeki engelleri kaldırmak için çaba göstermelidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Anka Ajansının Haberi:

Sözleşmeli Öğretmenlere Verilen Kadro Sözü Yerine Getirilsin

Türk Eğitim Sen Başkanı Koncuk: Sözleşmeli Öğretmenlere Verilen Kadro Sözü Yerine Getirilsin dedi.

Türk Eğitim Sen Genel başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun 347 gün önce sözleşmeli öğretmenlere bir söz verildiğini anımsatarak, Çubukçu’nun masaya yumruğunu vurmasını, ağırlığını koymasını ve verdiği sözü tutmasını istedi.

Türk Eğitim Sen Genel başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun 347 gün önce sözleşmeli öğretmenlere bir söz verildiğini anımsatarak, Çubukçu’nun masaya yumruğunu vurmasını, ağırlığını koymasını ve verdiği sözü tutmasını istedi.

Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenleri kadro sözü vermesinin üzerinden 347 gün geçtiğini belirterek, “Bu süreçte sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmediği gibi, Bakanlık sözleşmeli öğretmen alımına devam edeceğini açıkladı” dedi. Koncuk, sözleşmeli öğretmenlerin ikinci sınıf öğretmen muamelesine maruz kaldığını ifade ederek, bu durumun MEB’ nın hazırladığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde açıkça görüldüğünü savundu.

Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hiçbir şekilde öğretmenlerin beklentilerine cevap vermemiştir. Bu yönetmeliğin hazırlanmasında sendikalardan görüş alınmasına rağmen sendikaların mutabık olduğu konular hayata geçirilmemiştir. Bakanlık kafasına buyruk bir yönetmelik hazırlamış ve yeni mağduriyetler yaratmıştır.”

327 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR, YENİ MEZUNLARLA BU SAYI 370 BİN OLACAK

Koncuk, 4 Haziran’da MEB’ nın 9 bin 599 öğretmen atadığını hatırlatarak, bunların yeni alım olmadığını 9 bin 599 öğretmen atamasının, 327 bin atama bekleyen öğretmenden değil, görev yapan sözleşmeli öğretmenler arasından yapıldığını ifade etti. Koncuk Türk Eğitim Sen olarak taleplerinin tüm sözleşmeli öğretmenlerin bölge ve süre ayrımı yapılmaksızın kadroya alınması ve sözleşmeli öğretmen alımına son verilmesi olduğunu vurguladı. 327 bin öğretmenin atama beklediğini ifade eden Koncuk, yeni mezunlarla birlikte bu sayının 370 bine ulaşacağına işaret etti. Koncuk, “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu atanamayan öğretmenleri sahiplenmeli, kendi çocuğu atanamamış gibi hareket ederek, gençlerimizin atanmalarının önündeki engelleri kaldırmak için çaba göstermelidir” dedi.