EĞİTİMBİRSEN ÜYELERİNDEN “ÖĞRENCİ ANDI KALDIRILSIN” KAMPANYASINA DESTEK

Hatırlanacağı üzere, Eğitim Bir Sen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki şubelerinin Şanlıurfa’da yaptıkları Bölge Toplantısının sonuç bildirgesinde ve Diyarbakır Şube Başkanının basın açıklamasında ilan ettiği gibi,Öğrenci Andının kaldırılması ya da etnik farklılıklar dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi talep edilmişti. Tüm bu faaliyetlere Eğitim Bir Sen Genel Merkezinin de açık tavır almaması, eğitim çalışanları tarafından onların da aynı kanaati taşıdıkları şeklinde yorumlanmıştı.

Eğitim Bir Sen’in üyeleri bu kez de Diyarbakır ve Batman’da düzenlenen “Öğrenci Andı' ile liselerde verilen Milli Güvenlik Dersi Kaldırılsın” kampanyasına destek verdiler. Bu noktada Eğitim Bir Sen Genel Merkezinin takınacağı tutum kamuoyu tarafından merak ediliyor.

İşte sözkonusu haber:

Diyarbakır ve Batman'da eylem yapan Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) ile İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum- Der), ilköğretim okullarında okutulan `Öğrenci Andı' ile liselerde verilen Milli Güvenlik Dersi'nin kaldırılmasını istedi.

Batman'da, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına Mazlum-Der ve Eğitim Bir-sen üyeleri de destek verdi. Özgür-Der Şube Başkanı Ramazan Çelikal, "Hala milyonlarca çoğu her sabah okul kapısında ırkçı, şoven bir ant, yemin ettiren bir okul düzeniyle muhatabız" dedi. Çelikal, Milli Güvenlik dersleri ve bu dersleri veren Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu subayların okulları kışlaya, öğrencileri de emir erine dönüştürdüğü iddiasında bulundu.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi de İnsan Hakları Derneği, Özgür-Der üyelerinin bulunduğu yaklaşık 70 kişi Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı. Kadın ve erkeklerin harem selamlık durduğu eylemde, 'Kışla tipi eğitime son', `Direne direne kazanacağız' sloganları atıldı. Eylemciler, okullarda `Öğrenci Andı'nın kaldırılmasını istedi.

Burada Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya gönderilecek mektup, Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban tarafından okundu. Eylemciler daha sonra hazırladıkları dilekçeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verdi.

Kaynak: http://www.memur.biz/haber/20100619/Ogrenci-Andi-kaldirilsin-kampanyasi.html

 

KONU İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE YAPILAN HABERLER

 

ÖĞRENCİ ANDI DEĞİŞTİRİLEMEZ

YARGIDAN TOKAT GİBİ KARAR: ÖĞRENCİ ANDININ İPTAL İSTEMİ REDDEDİLDİ

TÜRK EĞİTİM-SEN, ÖĞRENCİ ANDIYLA DALGA GEÇEN MAZLUM-DER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYOR

ÖĞRENCİ ANDI KONUSUNDA TES-EBS TARTIŞMASI

ÖĞRENCİ ANDI KALDIRILAMAZ