BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ ZORAKİ TAYİNE İSYANDA

MEB'de görev yapan yaklaşık 10 bin  bilgisayaröğretmeni, bakanlığın ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin aldığı karara tepki gösterdi: 'Seçmeli, geçici olmak istemiyoruz.'

Yaklaşık 10 bin  bilgisayar öğretmeni, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin aldığı karardan olumsuz etkilendi. Bakanlık, ders saatleri az olduğu için ihtiyaç fazlası olarak görülen  bilgisayaröğretmenlerine yazı göndererek özetle, 'Bulunduğunuz okulda ihtiyaç yoksa ya isteyerek tercih yapın ya da rastgele atama yapılacak' dedi. Bakanlığın bu kararını kabul eden öğretmenler atanırken, kabul etmeyenler ise istemedikleri illere atanmak için sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Öğretmenler, 'Mesleğe ilk başladığımızda ilköğretimde bütün sınıflara derse girebiliyorduk. Daha sonra MEB seçmeli ders saatini düşürdü ve orada bir darbe yedik. İkinci olarak da 'seçmeli ders notla değerlendirilmez' genelgesi yayınlandı ve bir darbe daha yedik' dedi.

FİKRİMİZ SORULMUYOR

MEB'in bir süre önce aldığı kararla ilköğretim 4 ve 5. sınıflarda  bilgisayar öğretmenleri için ders saatini 2 saate çıkardığını 6, 7 ve 8. sınıflarda ise ders saatinin 1 saat olarak devam ettiğini belirten öğretmenler, ' Bilişimöğretmenlerinin ders saati az olsun. Mesaileri 06. 00-15.00 yerine 08.00-17.00 olsun' denildi. Bizleri isteğe bakılmaksızın zoraki formatör öğretmen yaptılar' dedi.  Bilgisayar öğretmenlerine 'zoraki formatörlük' verildikten sonra Bakanlığın kendilerine, '4 ve 5. sınıflara  bilgisayar öğretmeni giremeyecek' diye bir yazı gönderdiğini söyleyen öğretmenler, 'O derse sadece kendi sınıf öğretmeni girilecek' dendi. Ve devlet bütün okullara hemen hemen 1 ila 8 adet arası ders kitabı yolladı. Ama ilköğretim öğretmenleri bunu  uygulamadı çünkü yeterli düzeyde bilgisayar bilmiyorlar. Bize de yetkimizi elimizden alarak okulda formatör görevi verdiler' ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 90'INI ETKİLEDİ

MEB'in yayınladığı ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin kararda,  bilgisayar öğretmenlerine özetle, 'Bulunduğunuz okulda ihtiyaç yoksa ya isteyerek tercih yapın ya da resen (rastgele) atama yapılacak' denildi. Bakanlığın bu kararının öğretmenlerin yüzde 90'ını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden öğretmenler, 'Formatör olarak görevlendirildiğimiz için az dersimiz oluyor. Tabii MEB'de okullara yazı göndererek, öğretmenlere ihtiyaç yoksa 'isteyerek tercih yapın ya da rastgele atama yapacağız' diyor. İkna olmayanlar atama sırası ve yeri bekliyor. Bizim formatörlüğe ilişkin valilik onayımız var. Zorla yaptılar' dedi.

Kaynak: Akşam

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Sorunları İle İlgili Yaptığımız Çalışmalar

 

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ İÇİN YENİ DÜZENLEME İSTEDİK

 

BİLGİSAYAR FORMATÖR ÖĞRETMENLERİNİN EK DERS ÜCRETLERİ KESİLMEMELİDİR

 

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN!

 

BİLİŞİM TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLERİNİN PROBLEMLERİ

 

BİLİŞİM TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLERİNİN TALEPLERİ