KOPYA SORUŞTURMASI KÖRDÜĞÜM OLDU

Kopya soruşturması kördüğüm oldu...

MİT; "KOPYA SKANDALINI SORUŞTURMUYORUZ"

 

11 Temmuz'da gerçekleştirilen ancak 350'den fazla adayın kopya çekerek 120 sorunun tamamını yapması nedeniyle iptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nın üzerindeki muamma bir türlü kalkmıyor. Olayı soruşturan ÖSYM; YÖK, Devlet Denetleme Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu aradan 7 ay geçmesine rağmen soruşturmayı bir türlü sonuçlandıramadı. Mağdurların ümidini bağladığı MİT'in ise 7 ay sonra kopya skandalını soruşturmadığı ortaya çıktı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 'Gizli' bir yazışmayla bu konuşla ilgili bir soruşturma yürütmediklerini bildirdi.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin 88 yıllık tarihinin en büyük skandallarından biri olan KPSS'nin bir türlü aydınlatılamaması üzerine Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, olayı TBMM'ye taşıdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde Ekici, Başbakan Erdoğan'ın araştırma için görevlendirdiği açıklanan MİT'in şimdiye kadar ne yaptığını sordu. MİT(Milli İstihbarat Teşkilatı) Müsteşarı Hakan Fidan imzasıyla, 'Gizli' kodlu bir yazışmayla MİT'in yaptığı çalışma meclise gönderildi. Müsteşar Fidan, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında kendilerinden sadece teknik yardım alındığının altını çizerek, "Kurumumuzca açılan herhangi bir soruşturma yok" dedi.

 

Savcılık hala bilgisayarları inceliyormuş!

Bu cevapla mağdurların umutlu olduğu MİT'in de KPSS kopya skandalını soruşturmadığı ortaya çıkmış oldu. Soruşturmada gelinen noktayla ilgili meclise bilgi veren kurumlardan olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise ÖSYM ve Meteksan matbaasında ele geçirilen bilgisayar imajları ve verilerin bilirkişi incelemelerinin devam ettiğini, soruşturmanının ise sürdüğünü bildirdi. ÖSYM Başkan vekili Prof.Dr. Ali Demir'de soruşturmada gelinen noktayla ilgili son durumu içeren bir bilgilendirme yaptı. ÖSYM Başkan vekili Demir; soruşturma ve incelemenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yanısıra Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu ve Yükseköğretim Denetleme Kurulu'nca yapılmaya devam ettiğini bildirdi.

 

ÖSYM, "Yazışmalarımız sürüyor"

ÖSYM(Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi)'nden de soruşturmada alınan yolla ilgili net bir yanıt gelmedi. Başkan vekili Demir, soruşturma ve inceleme sonuçlarına göre sorumlulukları tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemlerin uygulanacağını, savcılıkla da yazışmaların devam ettiğini bildirmekle yetindi. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'da bir açıklama yaparak, henüz sonuçlandırılmış bir soruşturma olmadığı için, verilecek cevap da olmadığını bildirmekle yetindi.

 

Milletvekili Ekici, "Soruşturma yapıldığından endişeliyim"

KPSS skandalının aradan geçen 7 aya rağmen niye aydınlatamadığını meclise taşıyan MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici Habertürk'e;"Hızlı bir soruşturma sürecinin yürütülüp yürütülmediğini öğrenmek istedim. Hileye dayalı bir sınavı kazananlar atanacak mı? Sorularının cevabını arıyordum. Bu cevaplardan görülüyor ki, soruşturma çok yavaş ilerliyor. Hepsinden daha önemlisi Sayın Başbakan, MİT'i de bu konuda devreye sokacağını belirtmesine rağmen MİT'in böyle bir soruşturma yapmadığını öğrendik. Böylesine vahim bir hırsızlıkta MİT devreye girmeyecekse ne zaman devreye girecek? Ortada bir soruşturma var mı? Ondan bile endişeliyim. 7 ay geçtikten sonra bile hala bilgisayarlar incelenmesi tuhaf. 7 ayda nasıl olur da bu suça adı karışanlar ve suçtan yararlananlar soruşturulamaz anlamak mümkün değil. Soruşturma tamamlanmadan atama yapılmış olması bile skandaldır"diye kaydetti.

 

Kaynak: SULTAN UÇAR-AHT-ÖZEL HABER