ÖMER DİNÇERİ, TEŞKİLATI DİNLEMİYOR

Türk Eğitim Sen'in notu: Okul müdürlerine talimatını dinlemediği için soruşturma açma talimatı veren Sayın Bakan, bakalım, talimatını dinlemeyen Tokat Milli Eğitim Müdürü ve Valisi hakkında ne gibi bir girişimde bulunacak. Sendika olarak bu konuyu yakından takip edeceğiz. Başka illerde benzeri problemler yaşanıyorsa, sendikamıza bilgi ve belgeleri gelmesi halinde gerekli girişimlerde bulunacağız. Aşağıdaki problem de sendikamız tarafından MEB'e yazılı olarak ayrıca bildirilecektir.

İŞTE KAMUDANHABER.COM'UN HABERİ

Bakanlığın Emirleri Deliniyor. İşte BELGESİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER'in emirlerinin delindiğini belgelerle sunuyoruz.

Bakan geçici görevlendirmeyi iptal etmiş. Valilik makamı Bakan'ın geçici görevlendirme iptalini ilgi tutup tekrar aynı kişiyi görevlendirmiş. UEYDER’in sitemize gönderdiği haber formatlı basın açıklaması ve Bakan Bey'in emirlerini delen görevlendirme onayının belgesini yorumsuz sunuyoruz...

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer DİNÇER,Bakanlık tarafından yapılan İlçe Milli Eğitim Müdürleri görevlendirmelerini 24/08/2011 tarih ve 58698 sayılı Makam Olur’u ile iptal etti. Ancak bazı İl’lerde Bakanlığın talimatı hiçe sayılıyor. Yıllardır süren bu tür adaletsiz uygulamanın Bakanımız sayın Ömer DİNÇER’ in gelmesi ile sona erdiğini düşünüyorduk. Ama Bakanın talimatlarına karşı hülle yapılıyor. Bunun Belgesini yayınlıyoruz.

Bu haksız uygulamalar sona ermelidir. Kadrolu şube müdürünün görev yaptığı ilçelerde geçici görevlendirmelerle okul yöneticilerini ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirmek, adaletsizliktir. Bu adaletsiz uygulamaları yayınlamanın sonucu ne olur ise olsun kamuoyu ile paylaşıp yine kamuoyunun vicdanına bırakacağız. Özellikle Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan bu uygulamaları hayret ile izliyor ve takip ediyoruz. Sadece Turhal’da değil, Zile’de, Reşadiye’ de benzer uygulamalar var. Sayın Bakanımızın talimatı hiçe sayılıyor.(Önceki il müdürü döneminde Tabi sadece Tokat’ta değil, Balikesir Bigadiç’te de benzer durum söz konusu…! Bundan sonra bu siteden bu adaletsiz uygulamaları haykıracağız!

Okul yöneticilerinin görevleri arasında ilçe milli eğitim müdürlüğü görevini yürütmek yok. Şube müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğüne hiyerarşik düzende en yakın makam. Kadrolu şube müdürlerinin görev yaptığı ilçelerde, okul yöneticilerine ilçe müdürlüğü görevi geçici de olsa tevdi edilemez. Tüm bu durumda ki şube müdürlerine sesleniyoruz. Hakkınızı mahkemelerde arayınız. Dernek olarak toplu bir dava açılır mı diye de araştırıyoruz. Ama hiçbir şey yapamasak da UEYDER’in sitesinden bu durumu kamuoyunun vicdanına havale edeceğiz.

Eğer ilçe de kadrolu ilçe milli eğitim şube müdürü yok ise o zaman okul müdürlerinden birinin bu görevi yürütmesinde sakınca yoktur. Hatta bu geçici görevlendirmelerin iptali de doğru olmamıştır.

İl ve İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerinin Görevleri

Madde 43- İl ve İlçe Millî Eğitim Şube Müdürlerinin görevleri şunlardır.

a)    Millî eğitim müdürünün yapacağı iş bölümüne göre kendilerine verilen şubenin veya şubelerin görevlerini müdür ve müdür yardımcısına karşı sorumlu olarak yürütmek,

b)    Millî eğitim müdürünün görevlendirmesi halinde daire adına toplantılara katılmak, meslekî toplantılara başkanlık etmek,

c)    İlçe millî eğitim müdürünün verdiği yetki içinde yazışmaları ve belgeleri müdür adına imzalamak,

d)    İlçe millî eğitim müdürünün herhangi bir sebeple geçici olarak görevden ayrılması ha­linde ilçe millî eğitim müdürlüğüne vekâlet etmek, (Bu adaletsizliğe imza atan, paydaş olanlar için kalın yazdım)

e)    Amirleri tarafından verilen diğer görevleri yapmak,

 

(MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ YÖNETMELİĞİ, 1995/22175 R.G, 1995/2424 sayılı TD)