BAKANLARIN ÇEKİŞMESİ, EĞİTİMDE KIYIM GETİRDİ

Kaynak: saygiozturk.net

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Hüseyin Çelik’in bakanlığı döneminde etkin görevlere getirilenlerin tamamını almaya başladı. Hükümete yakınlığı ile bilinen öğretmen sendikasından sonra, Perşembe günü de başka bir öğretmen sendikası “kıyımları” ve öğretmen olmayanların üst görevlere getirilmesini protesto için eylem yapacak.

Atamalarda kıdem-liyakat, başarı gibi kıstasların dikkate alınmıyor. 700 bine yakın personeli bulunan Milli Eğitim Bakanlığı’na, üst görevlere başka bakanlık mensuplarının atanmaya başlanmasına tüm öğretmen sendikaları karşı çıkıyor. Bine yakın bakanlık üst düzey görevlisi ise “açığa çıktıkları” için bundan böyle “bankamatik memuru” oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu değiştirilerek, bütün kadroların boşa çıkarıldığını, buna göre kadrolaşmanın da yolunun açıldığını belirten sendikacılar, yeni kadrolara atamalarda cemaatlere yakınlıkların da dikkate alındığını öne sürdüler.

Ticaretle uğraşanlar var
Bakan Ömer Dinçer’in, Çalışma Bakanlığı’nda çalıştığı kişileri, Başbakanlık Müsteşarlığı dönemindeki özel kalem müdürünü de genel müdür olarak atamak üzere kararnamesini gönderdiği bildirildi. Doğu ve Güneydoğulu bürokrat bırakmayan Bakan Dinçer’in, yeni atadıkları bürokratlar arasında Alevi kökenli olanların bulunmaması da dikkat çekti.

Bakanlıktaki kadrolaşma ve kıyımı protesto için Perşembe günü bakanlık binası önünde eylem yapacak olan öğretmen sendikasına, il ve ilçelerden gelecek eğitimciler de destek verecek. Sendikanın Genel Sekreteri Musa Akkaş, “Milli Eğitime, eğitim konularından uzak farklı bir yönetim anlayışı yerleştirilmek isteniyor. Bunun için de önemli mesafeler alındı. Teşkilat Kanunu’nda, eğitimciler dışından da atamalar yapılacağına ilişkin hüküm konulmuş. Buna dayanarak atamalar hızla yapılıyor. Üst göreve getirilenler arasında ticaretle uğraşanlar bile var. Deneyimli isimler uzaklaştırılıyor. Bu duruma seyirci kalınamaz” dedi.

Atamalar tam gaz sürüyor
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, atamaları “tamgaz” sürdürüyor. Yazar Hüseyin Kocabıyık’ın eşi Funda Kocabıyık’ın eşi bakanlığa adımını müfettiş olarak attı, OkulÖnceszi Eğitim Genel müdürlüğü’nde kısa bir süre çılıştıktan sonra şimdi de Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne getirildi.
Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın yakın akrabası olan Atıf Ala da, müfettiş yardımcılığından merdivenleri hızla çıktı ve Ortaöğretim Grup Başkanı yapıldı. Bir üst düzey yetkilin komşusu olan öğretmen Mehmet Kocatürk de, Temel Eğitim Grup Başkanı yapıldı.

Sıra 81 il müdüründe
Bakanlık merkez örgütünde ki atamaların tamamlanmasından sonra, sıra 81 il müdürlüğüne yapılacak atamalara geliyor. Halen bu görevlere “geçici” olarak bakan eski müdürlerin, önemli bir bölümüne yeni kararnamelerde yer verilmeyecek.

Daire Başkanlığının adı Grup Başkanı olarak değiştirilirken, 90 birimden 60’ına atama yapıldı. 30 Grup Başkanının da bu ay içinde atanması öngörüldü. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na Emin Karip görevlendirilirken, halen 15 olan üye sayısı da 10’a indirilecek. Yeni düzenlemede mevcut 15 üyeden kaçının kalacağı ise belli değil.