İŞTE EĞİTİMCİLERİN GÖRÜŞÜ!

TÜRK EĞİTİM-SEN 4+4+4 YERİNE 1+5+3+4 KESİNTİLİ EĞİTİM SİSTEMİNİ TEKLİF ETMİŞ, BU GÖRÜŞÜNÜ TBMM ALT KOMİSYONUNDA DA SAVUNMUŞTU. AŞAĞIDA PERSONELMEB.NET SİTESİNDE YAPILAN ANKETTEN DE TÜRK EĞİTİM-SEN'İN ORTAYA KOYDUĞU GÖRÜŞÜN ÖĞRETMENLER TARAFINDAN DA DESTEKLENDİĞİ AÇIKÇA GÖRÜLMEKTEDİR. BU VESİLE İLE BİR DEFA DAHA, HEM HÜKÜMETİ HEM DE MALUM SENDİKAYI 4+4+4 MACERASINDAN UZAK DURMAYA, AKLA, İZANA  DAVET EDİYORUZ.

Kaynak: personelmeb.net

 

İŞTE EĞİTİMCİLERİN GÖRÜŞÜ!

Eğitim sisteminde formül tartışmaları devam ediyor.


Siyasetçi, sanayici, işletmeci, esnaf, tüccar, başka Bakanlar, gazeteciler, yazarlar, yorumcular, dershaneciler, sanatçılar ve en son da Sayın Cumhurbaşkanı görüşlerini belirttiler.

 

Malesef yine 'Eğitim eğitimcilere bırakılmayacak kadar önemlidir.' çarpık mantığıyla eğitimciler yok sayıldı. İl müdürlüklerinin, ilçe müdürlüklerinin, öğretmenlerin görüşlerine başvurulmadı. Bilimsel araştırmalar yapılmadı. İşin pedagojik boyutu hiçe sayıldı.

 

Eğitimin 'E'sini bilen bilir ki kalem tutmak psikomotor bir davranıştır ve o yüzden 72 ay beklenir. O yüzden okul öncesi eğitimde akademik öğretim yoktur. Ağırlıklı amaç ilköğretime hazırlıktır.

 

Personelmeb.net olarak en önemli varlık sebebimiz eğitimcilerin sesi olmak. Böyle çok önemli konularda fikri sorulmayan eğitimcilerin görüşlerini yansıtan anketimiz halen faal durumda. anketimizin artık 'fikir verir' bir rakama ulaşmasından hareketle şu anki durumunu sizlerle paylaşıyoruz.

 

Anket incelendiğinde kesintisiz eğitimin kesintili eğitime dönüştürülmesine destek var, bu konuda sıkıntı yok.

 

Ancak mevcut haliyle kabul edilmesi beklenen 4+4+4 sistemi eğitimcilerin yalnızca yüzde 12'si tarafından kabul görüyor.

 

Açık arayla desteklenen sistem ise daha önce Türk Eğitim-Sen tarafından da desteklenen 1+5+3+4 sistemi.