TOPLU SÖZLEŞME’NİN İKİNCİ TURU TAMAMLANDI


2016-2017 yıllarını kapsayan 3.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinin ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı. 
Bugünkü toplantıda hizmet kollarının komisyon çalışmaları hakkında bilgi verilirken, sendika ve konfederasyon başkanları teknik heyetin hizmet kollarının taleplerine ilişkin olarak hazırladığı raporlar üzerindeki görüşlerini paylaştı.
Teknik heyetin hazırladığı raporlar doğrultusunda görüşmelere yarın devam edilecek.
Kamu işveren tarafının 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin maaş artış teklifini Cuma günü sunacağı ifade ediliyor.


KONCUK: ÜÇ YIL ŞARTI TÜM MEMURLAR İÇİN İNDİRİLMELİDİR
Toplantı esnasında Genel Başkan İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'nda üç yıl şartının bir yıla indirilmesi kararını değerlendirdi. Koncuk, Başbakanlık tarafından bir düzenleme yapılarak eskiye dönülmesi gerektiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda alınan kararın tüm memurları kapsayacak şekilde son iki yılda kesintili 360 gün sigorta ödemiş şartı olarak düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Koncuk, "Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuda tavrımız bellidir. Bizzat Sayın Başbakan'a bu konuda rapor sundum, Başbakanlık Müsteşarı ile görüştüm, yaklaşık iki hafta önce Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bana bilgi vererek, "Biz bu dönem bu kuralı görmezden geleceğiz" dediler. Çerçeve yönetmelikte hala kafa karışıklığı var. Tüm memurları kapsayacak bir düzenleme yapılmamasını eleştiren ciddi bir kesim var. Milli Eğitim Bakanı sayın Nabi Avcı'yı bu karardan dolayı takdir ediyorum ama diğer Bakanlarda inisiyatif göstermeli ve düzenleme yapılmalıdır. Hatta Başbakanlık Türkiye Kamu-Sen'in talepleri doğrultusunda bu işi eski haline döndüren bir düzenleme yayınlamalıdır. Aslında burada kazanılan  yeni bir hak değildir, elimizde olan ama alınan eski bir hakkımızın tarafımıza iadesidir.” dedi.
Bakan Faruk Çelik ise taleplerimiz doğrultusunda konunun Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını ve kısa zamanda çerçeve yönetmeliğin değiştirileceğini söyledi.