GENEL BAŞKAN’DAN ALİ YALÇIN`A AHLAK VURGUSU

Hatay İli Belen İlçesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir ŞAHAN ve Malatya İli Yeşilyurt İlçesi İlçe Milli Eğitim Müdür V. Cemal KALAY, görevlerinin gerektirdiği tarafsızlık ilkesine aykırı olarak, 01.05.2016 tarihinde Memur-Sen tarafından düzenlenen ve Kahramanmaraş’ta yapılan 1 Mayıs mitingine katılarak, Eğitim Bir-Sen yazısının bulunduğu sendika yeleklerini giyerek, sendika üyeleri ve yetkilileri ile birlikte fotoğraf çektirmişlerdir. Bu nedenle Türk Eğitim Sen olarak, Belen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir ŞAHAN ve Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdür V. Cemal KALAY hakkında suç teşkil eden fiilleri nedeniyle cezalandırılmaları için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Sendikamızın bu hukuki girişimlerine yönelik olarak Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın şu açıklamalarda bulundu.
  “Görevi asaleten değil vekaleten yürüten birisinin üyeliği yasal olarak devam eder. Bunu bilen sendikacı(!) sendikal hakka sınır istemez
İstenilmesi gereken şey; bu tip pozisyonda vekaleten görev yapanların asaletinin biran önce verilip art niyetlilere fırsat verilmemesidir.
Görev yaptığım bir kurumda müdürle ilgili; "bu kişi ilçe Müdür Vekili iken Sirkeci'den Cağaloğlu'na yalınayak yürüdü. En önde eylem yaptı.
TES üyesi, sendikanın önemli bir temsilcisiydi diye övünerek anlatılıyordu. Durum yasalsa dün size mubah olan bugün başkasına günah olmaz.
Sayın Koncuk, Azerilerde bir söz vardır. "Sene edet, mene kabehettir" Gel bir konuda anlaşalım. Vekaleten görevlilerin kadrosu acil verilsin.
Bu vesileyle MEB'e çağrıda bulunuyorum. Vekaleten görev yapanların kadrosu bir an önce verilsin ve gereksiz tartışma da, yıpratma da bitsin.”
Ali Yalçın’ın bu açıklamalarına sosyal medya hesabından cevap veren ve Ali Yalçın’ı ahlaki davranmaya davet eden Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları kaydetti:
 “Sayın Ali Yalçın suç duyurusunda bulunduğumuz ilçe müdürlerinin vekaleten görev yaptığını sendika üyeliğinin devam ettiğini söylemiş. Yakışmamış.
Sayın Yalçın bir konfederasyon başkanı olarak vekaleten görev yapanların dahi asaletin sorumluluğunu taşıması gerektiğini bilmemeniz çok acı.
Sayın Yalçın bırakın asalet ya da vekaleti bir ilçe müdürünün herkesin müdürü olamaması ne büyük ahlaki kusurdur. Esas olan ahlakı savunmaktır.
Siz tüm vekaletlere kadro istemişsiniz, ben de MEB'den tüm makamlara hak edenlerin sınavla atanmasını istiyorum. Haktan yanaysan, var mısın?
Sayın Yalçın sık sık haktan, erdemden bahsediyorsun. Bir gün, okul yöneticileri ve Şube müdürleri ile ilgili yargı kararlarını uygulayın, diyemedin.”