MEB, TAKVİM DOĞRULTUSUNDA SINAV ATAMALARINI YAPMALIDIR

Müdür yardımcılığı sınavında T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konusunun olmaması nedeniyle yargının yürütmeyi durdurma kararını hatırlatan Koncuk, “Öncelikle sınav kazananların atamaları yapılmalı ve yönetmeliğin ilgili maddesi sonraki sınavlarda uygulanmak üzere değiştirilmelidir” dedi. 
Konuyla ilgili Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ile de görüştüğünü kaydeden Koncuk, Demir’in farklı düşünmediklerini, sınav puanlarına göre atamaya karşı olmadıklarını söylediğini bildirdi.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları kaydetti:
“Bilindiği üzere müdür yardımcılığı sınavları yapıldı, ancak yargı açılan davalar sebebiyle TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konusunu eksik düzenleme olarak gördü.
TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konusundan soru sorulmaması yönüyle yönetmeliğin ilgili maddesine yürütmeyi durdurma kararı verildi.
Bu yargı kararı karşısında sınav kazananlar bir yerlerin de tahriki ile haklı endişeye düşmüştür. MEB bu yeni durum karşısında ne yapmalıdır?
Öncelikle sınav kazananların atamaları yapılmalı ve yönetmeliğin ilgili maddesi sonraki sınavlarda uygulanmak üzere değiştirilmelidir.
Bu durumu Eğitim İş Başkanı Sayın Veli Demir ile görüştüm, farklı düşünmediklerini, sınav puanlarına göre atamaya karşı olmadıklarını söyledi.
O halde burada MEB'in yapması gereken belidir, yargı kararını kazanan sendikaların, sınav kazananların atanmasına karşı olmadıkları bellidir.
MEB takvim doğrultusunda sınav kazananların atamalarını yapmalı, yönetmeliği değiştirmelidir. Artık top Bakanlığın kucağındadır.”