ÖNCEDEN SÖZLÜ PUAN LİSTESİ HAZIRLAYAN ŞUBE MÜDÜRÜNE SORUŞTURMA İZNİ

Bilindiği üzere, Türk Eğitim Sen olarak, Seydikemer İlçesindeki müdür adaylarının alacakları sözlü sınav puanlarını önceden gösteren bir listeyi, 17.05.2016 günü kendi cep telefonundan yanlışlıkla müdürlerin whatsapp grubuna gönderen Seydikemer İlçe Milli Eğitim Eski Şube Müdürü Esma ÇELİK ve kendisine bu listenin hazırlanması konusunda talimat verdiği tespit edilecek ilgililer hakkında ceza davası açılması için Savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve ayrıca Bakanlığa yazdığımız yazıda Esma ÇELİK ile tespit edilecek ilgililer hakkında disiplin soruşturması başlatılmasını talep etmiştik. Esma ÇELİK’in mülakat komisyonunda görevi olmamasına rağmen, görevin gereklerine aykırı olarak sözkonusu listeyi hazırlamasının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 6, 7, 8, 10 ve 11. Maddelerine aykırı olduğundan bahisle hakkında disiplin soruşturması açılarak, söz konusu iddialarla ilgili olarak disiplin cezası teklifinde bulunulmuştur. Ayrıca, kendisi 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görevinden uzaklaştırılmıştır.
Türk Eğitim Sen olarak  yaptığımız şikayet sonucunda, Seydikemer Kaymakamlığı’nın 09.08.2016 tarih ve 11 sayılı kararı ile; Esma ÇELİK hakkında soruşturma izni verilmesine karar verilmiştir. Kararda, olayla ilgili mağdur olanların kişisel bilgileri ve söz konusu liste ile mülakat sonucu kazananların karşılaştırılması ve hangi saiklerle müdür yapıldıkları hususlarında ancak adli tahkikattan sonra karar verilebileceği değerlendirilmiştir. 


Esma ÇELİK hakkında soruşturma izni verilmesine dair Seydikemer Kaymakamlığı’nın 09.08.2016 tarih ve 11 sayılı kararı için tıklayınız