KONCUK: KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALMA DEVRİ SONA ERMELİ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yüzde 11,87'ye ulaşan enflasyon rakamını değerlendirdi. 

"Ocak'taki %3'lük zam, 2.71 geride kaldı.Temmuz enflasyon farkı ödemesi geçmiş zararları karşılamayacak" diyen Genel Başkan Koncuk, "Memur ve emeklilerin zam politikasında değişiklik yapılmalıdır.Yüzdelik zammın yanısıra ekonomik büyüme+refah payı uygulanmalıdır" dedi.

"Enflasyon sepeti içindeki bir çok madde doğrudan çalışanların hayatını etkileyen maddeler değildir.Mevcut sistem gerçekçi değildir" diyen Koncuk, "Memur ve emeklileri ilgilendiren enflasyon kalemleri üzerinden bir enflasyon hesaplaması yapılması daha doğru ve mantıklı olacaktır" dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"1 yıllık enflasyon 11.87'ye ulaştı, Ocak'taki %3'lük zam, 2.71 geride kaldı.Temmuz enflasyon farkı ödemesi geçmiş zararları karşılamayacak.

Aslında memur ve emeklilerin zam politikasında değişiklik yapılmalıdır.Yüzdelik zammın yanısıra ekonomik büyüme+refah payı uygulanmalıdır.

Ekonomik büyüme+refah payı uygulaması yapılmadığı sürece,enflasyon oranında zam, enflasyon farkı da verilse, sıfır zam anlamına gelmektedir.

Bu uygulama yapılmadığı için 2002 yılından bu yana ortalama memur maaşında aylık 1.085 TL, en düşük memur maaşında 515 TL düşüş olmuştur.

Aslında memur ve emeklileri ilgilendiren enflasyon kalemleri üzerinden bir enflasyon hesaplaması yapılması daha doğru ve mantıklı olacaktır.

Bugün ki enflasyon sepeti içindeki bir çok madde doğrudan çalışanların hayatını etkileyen maddeler değildir.Mevcut sistem gerçekçi değildir.

Zam politikasıyla birlikte, vergi dilimleri problemi de beraberce değerlendirilmeli, kaşıkla verip kepçeyle alma devri sona erdirilmelidir.

Tüm bu tedbirler alınmadığı sürece, alınan zamlar rakamsal olarak artmış gibi görünecek, ancak alım gücümüz yıllar içerisinde düşecektir."