GENEL BAŞKAN: “SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİMİZİN FERYADINA KULAK VERİN!”

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmenlerin  yaşadığı  sorunları  dile getirerek, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının mutlaka kaldırılmasını ifade etti.  Geylan, “MEB artık inadından vazgeçmeli; sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını kaldırmalı, parçalanmış aileleri birleştirmeli, ZORUNLU HİZMET TAZMİNATI ile mahrumiyet bölgelerindeki öğretmenimizi TEŞVİK ederek öğretmen istikrarını sağlamalıdır.” dedi. Genel Başkan açıklamasında şunları kaydetti:

“MEB’i yönetenler şunu değerlenmelidir: Eşinden, çocuğundan, ailesinden mahrum bırakılan bir öğretmenden verim alınacağını ve tabiatıyla eğitimde başarıyı sağlayacağınızı mı düşünüyorsunuz?

Mahrumiyet bölgelerinde öğretmen istikrarını sağlamanın yolu, öğretmeni (6 yıl çakılı kadroyla) ESİR ETMEK değil TEŞVİK ETMEKTİR.

Türk Eğitim Sen olarak yıllardır dile getiriyoruz: Mahrumiyet bölgelerinde görev yapan öğretmenlerimize, mahrumiyet derecesine göre 1 brüt asgari ücret ile 2 brüt asgari ücret arasında değişen miktarlarda ZORUNLU HİZMET TAZMİNATI ödeyelim.

Bakın o zaman problem nasıl çözülüyor. Mahrumiyet bölgelerinde fedakarlıkla hizmet eden öğretmenimizin, ‘fedakarlığının devlet tarafından görmezden gelinmediği’ algısıyla daha bir şevk ile çalışacağını göreceksiniz.

MEB artık inadından vazgeçmeli; sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını kaldırmalı, parçalanmış aileleri birleştirmeli, ZORUNLU HİZMET TAZMİNATI ile mahrumiyet bölgelerindeki öğretmenimizi TEŞVİK ederek öğretmen istikrarını sağlamalıdır.”