GENEL BAŞKAN: “MÜLAKAT SÜRECİ ACIMASIZ BİR MARATONDUR.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, KPSS’de en yüksek puanı almış olanın sözlü sınavda başarılı sayılmasının söz konusu olamayacağına dair açıklamasını eleştirdi.

“Daha geçen mülakatlatlarda +/- 5 puan uygulamasını yapan Uganda Eğitim Bakanlığı mı idi” diye soran Geylan, mülakat sürecinin acımasız bir maraton olduğunu söyleyerek, torpil, iltimas, kayırmanın gençlerimizin geleceklerini çalmak olduğunu ifade etti.

Bakanlığa çağrıda bulunan Geylan, “Gelin bu vebalden kurtulun; güvenlik soruşturması temiz olan adaylara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verin ve dolayısıyla KPSS sıralamasına göre atamaları gerçekleştirin” dedi.

Genel Başkan Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tamam mülakatı savunmak zorundasınız, anladık..; Ancak, bari aklımızla alay etmeyin! Sn. İsmet Yılmaz, ‘KPSS'den yüksek alınsa da sözlü sınavda başarılı sayılmasının söz konusu olmadığını’ ifade etmiş. Bu yaklaşımı nereye koyalım şimdi?

Daha geçen mülakatlatlarda +/- 5 puan uygulamasını yapan Uganda Eğitim Bakanlığı mı idi. KPSS puanının mülakat puanında belirleyici olmaması anlayışınız yeni mi patladı(!) Merak ediyoruz; bir sonraki mülakat sürecinde daha başka neyi icat edeceksiniz?

Daha bir kaç ay önce üst düzey bürokratlarınız, “Güvenlik soruşturması temiz olan adaylara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verilecek” demiyorlar mıydı? Koskoca MEB bürokrasisi bu kadar mı birbirinden bihaber çalışıyor?

Sn. Bakan’a katılıyorum: Öğretmen alım süreci bir maraton. Ama MÜLAKAT marifetiyle KUL HAKKI yenen acımasız bir maratondur. Geçmiş onca tecrübe gösterdi ki, mülakat demek; torpil, iltimas, kayırma ve gençlerimizin geleceklerini çalmak demektir. Bu kadar vebali nasıl taşıyacaksınız?

Tekraren çağrıda bulunuyoruz: Gelin bu vebalden kurtulun; güvenlik soruşturması temiz olan adaylara KPSS puanı ölçüsünde mülakat puanı verin ve dolayısıyla KPSS sıralamasına göre atamaları gerçekleştirin. İki dünyada hayırla anılmak istiyorsanız; gençlerimizin ahını almayın!”