REHBER ÖĞRETMENLERE, HÜKÜMLÜYE REHBERLİK ETME VE ÇOCUKLARIN İFADELERİNİN ALIMINDA RESEN GÖREV VERİLEMEZ

Sendikamıza rehber öğretmenlerin özellikle mesai saatleri dışında Adalet Bakanlığına bağlı kurumlarda hükümlüye rehberlik etme ve çocukların ifadesinin alınması işlerinde resen görevlendirildikleri yönünde bilgiler gelmektedir. Ancak, rehber öğretmenlere bu konularda resen görev verilmesi  mevzuatımıza uygun değildir.

Rehber öğretmenlere, Adalet Bakanlığı’nın görev alanında bulunan hükümlülere rehberlik etme ve İçişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın ortak görev alanında bulunan çocuk yaştaki şüphelilerinin ifadesinin alımında yanında bulunma konularında resen görev verilemez. Öğretmenlik özel bir ihtisas mesleği olup rehber öğretmenlerin, bu işlerde resen görevlendirilmeleri  mümkün değildir.

Rehber öğretmenler, istemeleri halinde ise bu görevlerde isteğe bağlı olarak görev alabilecektir. İsteğe bağlı olarak yapılan bu görevlerin ücretinin ise rehber öğretmenlere ayrıca ödenmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili yazdığımız yazıda rehber öğretmenlerin, hükümlülere rehberlik etme ve çocukların ifadelerinin alınması sırasında yanlarında bulunma görevlerinde resen görevlendirilmemesi; isteğe bağlı olarak görevlendirilmek isteyenlere ise çocukların ifadelerinin alınması sırasında yanlarında bulunarak sosyal çalışma görevlisi görevini yerine getirmeleri halinde hak ettikleri ücretin ödenmesini talep ettik.

 

İlgili yazımız için tıklayınız.