GENEL BAŞKAN: “TEŞEKKÜR EDİYORUZ.”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 18 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yapılan görevde yükselme mülakatlarında adaylara yazılı puanları ölçüsünde puanlar verildiğini söyleyerek, eğitim çalışanlarının alın terinin daha önceki yıllarda olduğu gibi mülakat komisyonlarında gasp edilmediğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’u tebrik eden Geylan, “Eğitim çalışanları olarak; başta yönetici atama süreci olmak üzere, bundan sonraki her düzenleme ve tasarrufun, mensubiyetlere göre değil, liyakat ve ehliyet esasına göre tanzim edilmesi için Sayın Bakan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirgin tedbirler alınmasını bekliyoruz” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 9 Aralık 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Görevde Yükselme yazılı sınavı yapılmıştı. 18 Şubat-1 Mart 2019 tarihleri arasında da il milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar marifetiyle mülakatlar gerçekleştirildi. 

Görevde yükselme mülakatlarında ise adaylara yazılı puanları ölçüsünde puanlar verildi.
Bu tutumundan dolayı Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’u tebrik ediyoruz.
Eğitim çalışanlarının alın teri, daha önceki yıllarda olduğu gibi mülakat komisyonlarında gasp edilmedi.

Eğitim çalışanlarının hukukunu muhafaza eden bu tutumun, bundan sonraki tüm süreçlerde hakim yönetim anlayışı olarak hayat bulması en büyük beklentimizdir. Yıllardır sendika/vakıf/cemiyet görünümlü ÇETELERİN işgal ettiği süreçlerin, eğitim camiasını nerelere sürüklediğini hep beraber tecrübe ettik.

Artık, DIŞARIDAN yapıların, eğitim yönetimini tahakküm altına alamaması ve kamu kurumlarını yönetme HADSİZLİĞİNDE bulunamaması için, Bakanlık iradesinin gerekli tedbirleri almasının ve elzem olan tasarrufları hayata geçirmesinin zamanı gelmiştir, hatta geçmektedir.

Şu da ortaya çıkmıştır ki; kul hakkı yemenin mekanizması haline gelmiş olan MÜLAKAT artık kaldırılmalıdır.

Nitekim, Sayın Bakanın görevde yükselme ve öğretmen ataması mülakatlarında “yazılı puanı ölçüsünde mülakat puanı verilsin” talimatı, daha önceleri mülakat komisyonlarında YANLIŞLAR yapıldığının tespitidir.

Eğitim çalışanları olarak; başta yönetici atama süreci olmak üzere, bundan sonraki her düzenleme ve tasarrufun, mensubiyetlere göre değil, liyakat ve ehliyet esasına göre tanzim edilmesi için Sayın Bakan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirgin tedbirler alınmasını bekliyoruz.