SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE İL EMRİ VERİLMESİ EYLEMİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Genel Mali Sekreter Seyit Ali KAPLAN, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN, Genel Toplu Görüşme ve Mevzuat Sekreteri Musa AKKAŞ, Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel Güven, Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan AVCI, Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa ECEVİT ve Eğitim-İş Yönetim Kurulu Üyesi Barış DÜDÜ’nün de katıldığı eylemde, ailelerin parçalanmaması için sözleşmeli öğretmenlere il emri uygulamasının geri getirilmesi istendi. Eyleme Eğitim Bir-Sen hiçbir temsilci göndermedi.


Eylemde tek yürek olan sözleşmeli öğretmenler, “il emri geri gelsin, ocağımız sönmesin”, “Çelik-Çubuk oynamak istemiyoruz”, “il emrini kaldırdınız, anamızı ağlattınız” şeklinde pankartlar taşıdı.

Eylemde bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, eyleme katılan her sözleşmeli öğretmenin bin kişiyi temsil ettiğini söyleyerek, sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Sözleşmeli-kadrolu ayrımının kaldırılması gerektiğini belirten KONCUK, “kadrolu öğretmene il emri hakkını vereceksiniz, sözleşmeli öğretmeni bu haktan mahrum bırakacaksınız. Bu vicdani, insani değildir” dedi.

Öğretmenliğin kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu anımsatan Genel Başkan İsmail KONCUK, sözleşmeli öğretmenlerin göğsünü gererek “ öğretmenim” diyemediğini söyledi ve sordu: “Bakanlık sözleşmeli öğretmenlere niçin üvey evlat muamelesi yapıyor?”

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun bir hamile bayandan etkilenerek, il emri uygulamasını geri getirdiğini anımsatan KONCUK, “sözleşmeliler de hamile kalmıyor mu, sözleşmeliler de anne değil mi, onların da aileleri yok mu?” diye konuştu.