GENEL BAŞKAN KESK'İ ZİYARET ETTİ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, beraberindeki heyet ile KESK Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, toplu sözleşme konusunda yapılacak görüşmelerde üç büyük konfederasyonun ortak tutum almalarının kamu çalışanlarının elini güçlendireceğini ifade ederek, ''Görüşlerimizi birleştirirsek istediğimiz toplu sözleşme yasasının çıkarılmasını sağlayabiliriz'' dedi.

İsmail Koncuk, KESK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Genel Başkanı Lami Özgen ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Görüşmede  Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Görüşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut da hazır bulundu.  

 

Genel Başkan İsmail Koncuk, burada yaptığı konuşmada, KESK yönetim kurulu üyelerine yeni görevlerinde başarı dilemek ve toplu sözleşme hakkının kullanılmasına yönelik düzenlemeler konusunda fikir birliği oluşturmak için ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Toplu sözleşme konusunda yapılan çalışmaların kendilerini memnun etmediğini dile getiren Koncuk, üç büyük konfederasyonun bu konuda yapılacak görüşmelerde ortak tutum almalarının kamu çalışanlarının elini güçlendireceğini vurguladı.

 

Konfederasyonlar şu anda farklı görüşler ifade ettiklerine dikkati çeken Koncuk, ''Görüşlerimizi birleştirirsek istediğimiz toplu sözleşme yasasının çıkarılmasını sağlayabiliriz'' dedi.

 

Konfederasyonların hükümete ortak bir taslak sunmasının istenen sonucunun alınmasını kolaylaştıracağını ifade eden Koncuk, ''Sendikal menfaatleri, egoyu aşacak bir tavrı sergilemeliyiz. Aksi halde bugün lehimize görülen, yarın aleyhimize dönebilir'' diye konuştu.

 

Konfederasyonların ortak hareket etmemesi durumunda ortaya çıkacak olumsuzluğun sorumluluğunun sadece hükümete ait olmayacağını söyleyen Koncuk, diğer konfederasyonlara birlikte çalışma önerisinde bulundu.  İsmail Koncuk, yasaya ilişkin olarak kamu çalışanlarına grev hakkı tanınması, sendikal yasakların daraltılması ve memurlara siyaset yapma hakkı verilmesi gibi temel talepleri olduğunu kaydetti.

 

KESK Başkanı Sami Özgen de ''Bir yasa olsun da nasıl olursa olsun'' anlayışının kamu çalışanlarına 10 yıl kaybettirebileceğini söyledi.

 

Sadece toplu sözleşme hakkının öne çıkarılmasının eksik bir yaklaşım olacağını dile getiren Özgen, kamu çalışanlarının üretimden geçen gücünü gözardı eden bir yasanın süreci toplu görüşmeye dönüştüreceğini belirtti.

 

Özgen, Türkiye Kamu-Sen'in ortak taslak hazırlama önerisinin hatırlatılması üzerine, kamu çalışanlarının haklarını öne çıkarmak konusundaki tüm çabalarda uzlaşılabileceğini söyledi. Özgen, tüm konfederasyonların bu haklara ulaşmak için çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.