ÖĞRENCİLERE BAYRAK ŞİİRLİ AYRAÇ DAĞITIYORUZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ünlü şair Arif Nihat Asya’nın, ortaöğretim Türk Edebiyatı ders kitaplarında yer alan “Bayrak” şiirini çıkarması büyük infiale neden olmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bayrak şiirinin “Sana benim gözümle bakmayanın/ Mezarını kazacağım/ Seni selamlamadan uçan kuşun/ Yuvasını bozacağım” mısraları nedeniyle, “öğrencilerde olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabileceği” gerekçesiyle kitaptan çıkarıldığını açıklamıştı. Milli değerlerimizi hedef alan Bakan Dinçer’in, bayrak ve vatan sevgisinin anlatıldığı Bayrak şiirine duyduğu öfke bu şekilde gün yüzüne çıktı.

Bunun üzerine Türk Eğitim-Sen olarak, 5 Haziran 2012 tarihinde basın açıklaması yaparak, Bakanlığın tutumunu şiddetle eleştirmiş, Bakan Dinçer’i istifaya çağırmıştık.

 

Sendikamız,Bayrak şiirine sahip çıkmak amacıyla, Bayrak şiirinin bulunduğu ayraçlar da bastırmıştır. Bu kapsamda 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında ülke genelinde öğrencilerimize temsilen Bayrak şiiri dağıtıyoruz. Bayrak şiirli ayraçların dağıtımı şubelerimiz aracılığıyla yapılmaktadır. 

 

Herkes bilmelidir ki; milli ve manevi değerlerimizi unutturmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamayacaktır. Çocuklarımızın içindeki vatan, bayrak, ülke sevgisini hiçbir güç söküp atamayacaktır. Eğitime şaşı bakanlar, bilimsellikten uzak anlayışta olanlar, gayri milli tavırlar sergileyenler hiçbir zaman alkışlanmayacaktır. Bu ülkenin öğretmenleri olarak bizler, her zaman çocuklarımıza iyiyi, doğruyu, güzeli, vatan, millet sevgisini, bayrak aşkını öğreteceğiz.

 

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ

 

 

 

 

BAYRAK

Ey,mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kızkardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü!
Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
mezarını kazacağım.
Seni selamlamadan uçan kuşun
yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver !
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.
Kızıllığında ısındık,
Dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
Gölgene sığındık.

Ey, şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı...
Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
Senin altında doğdum,
Senin dibinde öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen !
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim !

 

Arif Nihat Asya