MEB YİNE KARMAŞA YARATIYOR

       Bakanlığın yapmış olduğu re'sen alan değişikliğini kabul etmeyen ve açık olmadığı için de bir liseye atanamayan branş öğretmenlerinin yerine bakanlık yeni öğretmen ataması yapmaya çalışmaktadır. Öğretmenliğe yeni başvuracak adayların atanabileceği okullar olarak, başvuru ekranında alan değişikliğini kabul etmeyenlerin okulları çıkmaktadır. Re’sen alan değişikliği yanlışından dönüldükten sonra boş norm kadrolar düzeltilmediği için halen okulunda görev yapmakta olan, re’sen alan değişikliğini kabul etmeyen öğretmenlerin yerleri açık gözükmektedir.
       Bu duruma göre; örneğin bir okulda 3 türkçe öğretmeni varken ve norm kadrosu 3 iken, 2 öğretmen re’sen alan değişikliğini reddetmiş ve görevlerine devam etmektedirler. Şu anda Bakanlığın kayıtları düzeltilmediği için bu okulda sadece 1 türkçe öğretmeni var kabul edilmekte, 2 öğretmen açık görünmektedir. Dolayısıyla 8 Şubatta ki öğretmen atamaları sonucunda buraya 2 öğretmen daha atanacaktır. Böylece bu okulda ihtiyaç olmadığı halde 5 Türkçe öğretmeni olacaktır. Çünkü 2 Türkçe öğretmeni alan değişikliğini reddetmişti.
        Milli Eğitim Bakanlığını uyarıyoruz; Bakanlığın bu durumu bir an önce düzeltmesi gerekmektedir. Aksi takdirde okullarda norm kadro fazlası öğretmenlerin sayısı gereksiz bir şekilde fazla olacaktır. Bu fazlalık bir çok ilde eritilemeyecektir. Bir tarafta öğretmen açığı varken diğer tarafta da öğretmen fazlası olacaktır.