ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMLARINDA SORUNLAR BİTMİYOR

Atama kılavuzunda başvuruların 01-04 Eylül 2008 tarihleri arasında Bakanlığın http://ilsis.meb.gov.tr internet adresindeki Elektronik Başvuru Formu ile alınacağı belirtilmiş olmasına rağmen başvurularda birçok sorunla karşılaşılmıştır.1) Sistem başvurulara ancak 2 Eylül akşamı açılmıştır. Sorun bugün yine artarak devam etmiştir.
2) 2005/73 Sayılı Genelge ile atanıp yargı kararı ile geri alınmasına karar verilen öğretmenlerden seçme sınavına girenler “Anadolu Lisesinin kadrolu öğretmenisiniz” cevabıyla karşılaştıklarından başvurularını sistem kabul etmemiştir.
3) Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerinin yazılı ve mülakatına girip başarılı olanlara başvuruları Anadolu Liselerine açılmamaktadır. (Sınav öncesinde Anadolu Liselerini ve Anadolu İmam Hatip Lisesini tercih edenlerden, mülakata katılanlara yalnızca mülakatına girdikleri eğitim kurumu açılmaktadır.) Ayrıca mülakata gitmeyen ve çağrılmayanlara mülakatlı okul türü olan okullar açılmakta, yazılı sınava göre atanılan okullar açılmamaktadır. Sınav başvurusu esnasında öğretmenler, herhangi bir mülakatlı okul türünün mülakatına katılmak istiyorum seçeneğini seçerse, hem “yazılı sınava göre atanan okulların” sınavına hem de seçtiği mülakatlı okulun sınavına girme hakkına sahip olmaktaydı. Hem mülakatta başarılı olup hem de sınavda başarılı olanların her iki okul türüne aynı anda başvuru yapmalarının önü açılmalıdır.
4)Öğretmen ihtiyacı bilinen birçok okulda, başvuru esnasında bazı okulların  kadroları dolu olarak gösterildiğinden bu okullara başvuru yapılmamaktadır.Bu konuda her ilden şikayet telefonları gelmektedir.(Örnek:Ankara Fen Lisesi Kimya,Erzurum Lisesi Felsefe Grubu,Edirne And.Kız Mesl Lis Beden Eğt,Uşak Ş.A.K And Öğretmen Lisesi Coğrafya,Nevşehir And Tekn Lis Edebiyat,Sivas Anad İHL,Abdülsamet Bal İHL ve Anad İHL Meslek dersleri,Antakya Bedii Sabuncu Anad Güz.San Lis Tarih...)
5)2005/73 Sayılı Genelgeye göre Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Spor Liseleri ile her türdeki Anadolu Liselerine atanıp, yargı kararı ile iptal edilen ve geri alınmasına karar verilen öğretmenler, 2008-2 Başvuru ve Atama kılavuzu ile tamamen yok sayılmışlardır. Bu öğretmenler dört yıla yakın bu okullarda görev yapmışlardır. Derse girmişler, not vermişler, öğrenci mezun etmişlerdir. Bu öğretmenleri Bakanlık, Anadolu Liselerinde çalışmış öğretmen statüsünde kabul etmediği takdirde her şeyi yok saymalıdır. Bu mümkün olmayacağına göre, bunlar Anadolu Liselerinde çalışmış öğretmenlerdir. Çalışmalarını yok sayanlara karşı bireysel davalar açılarak yeni yargı süreci başlatılacaktır.
Bakanlığa çağrımız; Her türlü başvurularda büyük sorunlar yaşanmaktadır. Sorunlar giderildikten sonra, sistem başvurulara açılmalıdır. Görünen o ki, Bakanlık yetkilileri sorunları çözmek için gayret göstermemektedir. Bu davranışlar eğitim çalışanlarının tepkisine yol açmıştır. Çalışanların Bakanlığa güveni kalmamıştır.70 Milyonluk bir ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı on binlerce eğitim camiasının seçkin insanları olan öğretmenleri ilgilendiren bir konuda bu kadar hata yapmamalıdır. Neredeyse yaptığı her atama hukuk engeline takılmaktadır. Artık bu olumsuz gidişe dur denilmeli ve sorunlar bir an önce çözümlenmelidir.
Görünen o ki, sorunlar devam ediyor. Bu durumda başvuru tarihi mutlaka uzatılmalıdır.2005/73 Sayılı Genelgeye göre atanıp geri alınan öğretmenlerin mağduriyeti de giderilmelidir. Bu öğretmenlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdık.
Bakanlığa gönderilen yazı için tıklayınız