ÇELİK, KPSS İLE ATAMADIĞINI KABUL ETTİ

Çelik "Şimdi, bakın Van'da bir öğretmenin atamasını gazeteler de yazdı. Arkadaşlar, eskiden 4/B'yle atama KPSS'ye tabi değildi. KPSS'ye tabi değilken atanan bir öğretmeni yazdılar: "Efendim, usulsüzlük var." dediler. Ben de bütün milletin huzurunda ilan ediyorum, yaptığımız… Bütün, bakın sözleşmeli öğretmenler de dâhil olmak üzere ama 2007'de bu 4/B'nin de KPSS kapsamına alınmasından sonra… Eğer, 75 puana sahip olan kişi atanmamış da 74 puana sahip kişi atanmışsa bütün millet adına benim yakama yapışabilirsiniz. Yok, böyle bir şey. Bütün samimiyetimle bunu yüksek sesle iddia ediyorum, bu kadar güvenerek söylüyorum."

Tüm kamu kurumlarının 4/B'li personel alımlarını KPSS yoluyla karşılamasını öngören düzenleme 28 Haziran 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu düzenleme öncesinde de MEB, 4/B'li öğretmen alımlarında KPSS puanını kullanmaktaydı. Ancak yönetmelik öncesindeki bu uygulama MEB'in kendi takdiriydi ve objektif kıstalara göre atamayı içerdiği için olumlu bulunuyordu.

Yönetmelik değişikliği öncesinde de MEB'in öğretmen alımlarını KPSS ile yaptığına ilişkin belgeler için tıklayınız.

2005/78 nolu genelge için tıklayınız.
2006/58 nolu genelge için tıklayınız.

Memurlar.net'in iddiası Van'daki öğretmenin KPSS puanı esas alınarak atanmadığına ilişkindi. Oysaki, MEB haberin Hürriyet'te yer alması sonrasında, ilgili kişinin 4/C'den 4/B'ye geçirilen veya mahkeme kararı uygulanan bir personel olabileceğine değinmekteydi. Bunların hiçbirisi doğru değildi. Doğru olan tek husus, MEB'in, tüm kamu kurumlarının 4/B'li alımlarını KPSS'ye bağlayan yönetmelik değişikliği öncesinde de 4/B'li öğretmen alımlarını KPSS ile yapmasına rağmen, Bakan Çelik'in insiyatif kullanarak, yani KPSS'ye bakmadan 4/B'li personel atamış olmasıdır. Bakan Çelik kendi çıkardığı genelgeye uymak zorunda hissetmememiştir kendini.

Diğer taraftan, Bakan Çelik 28 haziran 2007'den sonra bu şekilde bir örnek olamayacağını belirtmektedirki bu konuda haklıdır. Zira ortada bir Bakanlar Kurulu kararı vardır. Bakan Çelik dahi olsa kimse bu karara aykırı işlem yapamaz.


M.E.B. Personel Genel Müdürlüğü 2005/78 Genelgesi için tıklayınız
M.E.B. Personel Genel Müdürlüğü 2006/58 Genelgesi için tıklayınız

Kaynak: Memurlar.Net