TEDAVİ YOLLUĞU MAĞDURİYETİ TBMM’YE TAŞINDI

Tedavi giderlerini cebinden karşılayan eğitim çalışanları, 2008 yılında bu paralarını alamamıştır. Hastalığın tedavisi için farklı illere gitmek zorunda kalanlar, gerek konaklama, gerekse yol masraflarını cebinden karşılamak zorunda kalmaktadır. Tedavi süreci uzun olan hastaların durumları daha vahimdir.

1. 2008 yılından günümüze tedavi yollukları ödenmeyen personel sayısı nedir?

2. Tedavi yollukları personele ne zaman ödenecektir? Tedavi yolluklarının gününde ödenmesi doğrultusunda çalışmalarınız var mıdır? Ödenmesi geciken tedavi yolluklarına gecikme zammı uygulanacak mıdır?
Ayrıca sendikamız 13.02.2009 tarihinde Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tedavi yolluklarını uzun süredir alamayan Bingöl ilinde görev yapan eğitim çalışanlarının listesini gönderdi ve mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü de sendikamıza yazdığı cevap yazısında şöyle dedi: “İlimiz Merkez ve ilçelerde müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarda görev yapan personelin tedavi yolluklarının ödenmesiyle ilgili olarak müdürlüğümüzce 19.01.2009 tarih ve 654 sayılı yazı ile Bakanlık nezdinde ödenek talebinde bulunulmuş, söz konusu ödeneğin gelmesi halinde gereği yapılacaktır.” Yazıda da görüldüğü üzere tedavi yollukları için ödenek henüz gelmemiştir. Bu durumda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK’in, “Biz öğretmenimizin maaşını da ücretini de yolluğunu da ödüyoruz" açıklaması çürümüştür. Ayrıca konuyla ilgili www.memurlar.net internet sitesinde yapılan okuyucu yorumları da Bakan’ın sözleriyle çelişmektedir. İşte bazı okuyucu yorumları:
..........Sayın Bakanımız öğretmenlerin yolluk ve yevmiyelerinin ödendiğini söylemiş. Peki ben soruyorum, niçin ben ve benim okulumda göreve yapan öğretmen arkadaşlarımızın 2007 yılından bugüne kadar geçici görev yolluklarımız ve tedavi yolluklarımız öden miyor? Birikmiş 1000 YTL alacağım var. Hükümet memurlara 300 YTL ek ödeme yapmayı düşünüyor. Bence önce birikmiş olan yolluk ve yevmiyeler ödenmeli.

..........Sayın Bakanımın yolluklardan haberi olmadığı belli oluyor.Kredi kartlarımızın artık limiti doldu. Artık borçtan dolayı tedaviden korkar hale geldik. Diğer bakanlıklar tıkır tıkır yolluklarını alırken bizim bakan bey de verilmeyen yollukların ödendiğini savunuyor. Şanlıurfa Birecik te iki yıldır tedavi yollukları ödenmiyor. Bu yollukların ödeneceğinden de pek umutlu değiliz.Bu yaptıkları insan haklarına da aykırıdır.Deprem olduğu zaman bile beğenmediğimizi Ecevit hükümeti zamanında bile bu yolluklar tıkır tıkır ödeniyordu.Ne hallere geldik.

..........Evet arkadaşlar malesef bizim Bakan uyuyor. Bende Mart 2008 den beri yolluğumu alamadım. Miktarı 900 TL’dir her gün soruyorum yolluk molluk yok yalan parayla mı bakan beyler orda milletin içinde kendini haklı çıkartmak için ödüyoruz diyor.yazıklar olsun...

..........Sayın Bakanım, sizi yanlış bilgilendirmişler haziran 2008 den beri tedavi görüyorum,biryandan tedavi harcamalarım devam ediyor;etrafa 4000ytl borçlandım hala ödeme bekliyoruz inşallah daha fazla gecikmez.

..........13 aydır tedavi yolluğumu alamıyorum,nerdeyse alacağım tedavi yolluğu miktarı 2.000 TL’ye yaklaştı.bu memlekette memursan,öğretmensen hastalanmayacaksın.şehir dışına gitmeyeceksin.sağdan soldan para bularak tedavi için başka şehirlere giden öğretmenler var.....yazıklar olsun size be...yazıklar olsun sizi defalarca iş başına getirenlere...neymiş,ben memuruma borçlu kalmam...buna kim inanır ya...sen bile inanmıyorsun söylediğine...kalkmış sendikaya suç atıyorsun...siyaset yapıyorlarmış...asıl siyaseti sen yapıyorsun...

..........Sayın Bakan kendi yollukları zannetti herhalde onunki ödeniyordur mutlaka şüphem yok ama benim 2008 Hazirandan kalan geçici ve sürekli görev yolluklarım hala yatmadı

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yazdığımız Yazı İçin Tıklayınız

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Cevabi Yazısı İçin Tıklayınız

Soru Önergesi İçin Tıklayınız
MEB'de, tedavi yollukları konusunda, kim haklı?  (Yorumları Okuyunuz)

Hüseyin Çelik'ten yolluk açıklaması(Yorumları Okuyunuz)

Öğretmen yollukları ödenecek mi (Yorumları Okuyunuz)

MEB, Öğretmen Yolluklarını Ödemeyi Unuttu(Yorumları Okuyunuz)