SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ARTIK TARİH OLUYOR

Kadrolu öğretmenlik dışındaki öğretmen istihdamının hukuka ve insan haklarını aykırı olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı KONCUK, tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi gerektiğini kaydetti. KONCUK ayrıca Türkiye’nin 150 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu ifade ederek, Ağustos ayında 50 bin kadrolu öğretmen ataması yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU da, halen görev yapan 4B kapsamındaki sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceklerini ve bundan sonraki öğretmen atamalarında da sözleşmeli öğretmen ataması yapılmayacağını, sadece kadrolu öğretmen alınacağını ifade etti. KONCUK bu açıklamayı, “çok sevindirici bir gelişmedir” şeklinde değerlendirdi.

KONCUK görüşmede, il emri uygulamasının kaldırılması nedeniyle ailelerin parçalandığını, eş durumundan dolayı birçok sıkıntı yaşandığını dile getirerek, il emri uygulamasının tekrar getirilmesini talep etti. Bakan ÇUBUKÇU da, yaşanan sıkıntıların farkında olduğunu,  konuyla ilgili düzenleme yapacaklarını ifade etti.

KONCUK, Bakan ÇUBUKÇU’dan tüm eğitim çalışanlarını kucaklamasını ve il, ilçe ve merkez teşkilatlarını sendikalar konusunda taraf olmaması için yazı ile uyarmasını istedi. Bakan ÇUBUKÇU, tüm eğitim çalışanlarını kucaklayacakları konusunda söz verebileceğini belirtti.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı KONCUK, liyakate uygun bir yönetici atama yönetmeliğinin hazırlanması konusunda sendikamızın hassasiyetlerini de dile getirdi. Bakan ÇUBUKÇU, yönetici atama yönetmeliğinin sendikaların görüşleri doğrultusunda hazırlanacağını söyledi. ÇUBUKÇU ayrıca, tüm eğitim çalışanlarının sosyal ve ekonomik problemlerinin düzeltilmesi için ciddi bir gayret sarfedeceklerini de bildirdi.

Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmenin ardından, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’ya sendikamızın taleplerini içeren dosyayı sundu.

Türk Eğitim-Sen’in talepleri için tıklayınız.