TEDAVİ YOLLUKLARI İÇİN DAVA MI AÇALIM?

2008 yılından bu tarafa tedavi gideri, geçici görev yollukları birçok yerde hala ödenmemiştir. Bugüne kadar sendikamız tarafından konuyla ilgili defalarca basın açıklaması ve bakanlık yetkilileri ile görüşmeler yapıldı. İlgili makamlara konu hakkında yazılar gönderildi.  

Genel Başkan İsmail KONCUK tarafından 24/03/2009 tarihindeyapılan “Tedavi giderleri 17 aydır ödenmiyor” açıklamaya karşılık eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK'in “Biz öğretmenlerimizin maaşını da ücretini de yolluğunu da ödüyoruz” açıklaması gelmişti. Bunun üzerine sendikamız “Bakan Çelik Tartışma Değil İşini Yapmalıdır”  şeklinde cevap vermişti.

2008 yılından bu yana, il dışına sürekli tedavi amaçlı giden bir çok eğitim çalışanı bulunmaktadır. Bunların alacaklarının yüksek rakamlara ulaştığını biliyoruz. Aldıkları maaşla geçimini dahi sağlamakta güçlük çekenlerin, tedavi giderleri de ödenmeyince, içerisinde bulundukları durumlarını artık düşünün. Kamu çalışanının devlete bir borcu olduğunda, bunun peşine düşen yetkililer, haciz işlemi dâhil her yola başvururken; vatandaşın evinde bulunan buzdolabını, halısını, kanepesini götürürken, vereceğine geldiğinde çalışanını neden düşünmez.

Çalışanların morale ihtiyacı var. Huzura ihtiyacı var. Sağlık tedavisini yaptırmakta zorlanan, bu zor şartlar altında görev yapan çalışanlardan nasıl verim beklenebilir. Tedavi yolluklarını alamayan birçok çalışanın hastalığı ciddidir. Bu insanları umutsuzluğa sevk etmeye kimsenin hakkı olmamalıdır.            

Artık yeter diyoruz! Tedavi giderleri sorun olmaktan çıkarılmalıdır. Her yere para bulan devletin, bu parayı ödeyecek gücü vardır. Dileriz, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU,  olaya el koyarak, eğitim çalışanlarının tedavi yolluklarının ödenmeye başlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca bundan sonra, gerekli tedbirlerin önceden alınarak bir daha bu türde sorunlar yaşanmasının önüne geçilir.
 
Sabır, sabır dedik. Sabrımız taşmaya başladı. Yetkililer artık bu yükselen sesi duymalı ve çözüm bulmalıdır. Aksi takdirde tedavi yolluklarının faiziyle birlikte ödenmesi için bireysel yargı yoluna başvuracağız. Bugüne kadar istedik ki, paralar ödenir, sorun biter. Yargıya başvurmayı düşünmedik.  Devlet zarara uğramasın istedik. Görünen o ki, bu durum kimsenin umurunda değil. Her kurumda tedavi yollukları ödenirken, Milli Eğitim Bakanlığı'nda ödenmemesi akla, "MEB, çalışanlarını düşünmüyor mu?" sorusunu akla getiriyor.

Türk Eğitim Sen olarak, tedavi yolluklarının ödenmesi konusunda Milli Eğitim ve Maliye Bakanlığı’na yazı yazdık.

Sendikamız, gönderdiği yazıda, İl Valiliklerinden ve şubelerimizden gelen bilgiler doğrultusunda 2008 ve 2009 yıllarında tedavi yolluklarını alamayan eğitim çalışanlarının sayısını ve alacakları toplam miktarı da bildirerek, ödemelerin en kısa zamanda yapılmasını tekrar talep etti.41 İLDE TEDAVİ YOLLUKLARI ÖDENMEDİ

YETER ARTIK! TEDAVİ YOLLUKLARI ÖDENSİN


Maliye Bakanlığı'na yazdığımız yazı için lütfen tıklayınız....

Milli Eğitim Bakanlığı'na yazdığımız yazı için lütfen tıklayınız....