YÖNETMELİK YAYINLANINCA AÇIK NORMLARIN TAMAMI İLAN EDİLMELİDİR

YÖNETMELİK YAYINLANINCA AÇIK NORMLARIN TAMAMI İLAN EDİLMELİDİR.         

 

MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik Taslağının 9. maddesinin 2. fıkrası: “İl genelinde öğretmen ihtiyacı ve fazlalığı bulunan eğitim kurumlarını tespit eder. Öğretmen dağılımında alanlar itibarıyla denge kurulabilmesi amacıyla atama ve yer değiştirmelere açılacak eğitim kurumlarını belirleyerek Bakanlığa bildirilmesini sağlar.” Şeklinde hazırlanmıştır.

 

         Bakanlığa gönderdiğimiz yazımızla taslakla ilgili görüşlerimizi sunarken, bu madde hakkında;  “İl genelinde öğretmen ihtiyacı ve fazlalığı bulunan eğitim kurumlarını tespit eder. Öğretmen dağılımında alanlar itibarıyla denge kurulabilmesi amacıyla öğretmen açığı bulunan eğitim kurumlarının açık bulunan normlarının tamamını belirleyerek Bakanlığa bildirilmesini sağlar." şeklinde düzenleme getirilmesi yönünde görüş bildirmiş bulunmaktayız. Bu durum özellikle il içi normların duyurulmaması sebebiyle zorunlu hizmet yükümlülüğü yapmakta oldukları görev yerlerinden ayrılamayan öğretmenlerimiz açısından sıkıntı yaratmaktadır. Bilindiği üzere öğretmenlerimiz açısından önem arz eden açık normların ilan edilmesi hususu, sendikamız açısından da son derece önemli olup, Türk Eğitim-Sen olarak eğitimciler açısından çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz.    

 

         Taslağın 9. maddesinin 2. fıkrası hükmü ilettiğimiz şekilde yürürlüğe girdiği takdirde, Taslağın 27. maddesinin 6. fıkrasında yer alan “İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları birlikte alınır ve tercih ettikleri eğitim kurumları dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğü esasına göre birlikte değerlendirilir.” hükmü uyarınca yapılacak tercihlerde, öğretmen ihtiyacı bulunan okulların duyurulmaması sebebiyle mağduriyet yaşayacaklarını düşünen öğretmenlerimizin mağdur olmalarının önüne geçilecektir.