MEB’DEN BİR GARİP DAVET (!)

Bilindiği üzere, 27.05.2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda tüm sendikaların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda sendikaların üye sayılarının tespiti yapılmıştı. Toplantıda Türk Eğitim-Sen’in dışında hiçbir sendika temsilcisi tutanağa şerh düşmemiş ve aynen kabul ederek imzalamıştı.

Ancak görüldü ki, bazı sendikaların temsilcileri, sendikalarının üye sayıları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan ve tutanakları okumadan altına imza atmışlar.

Çünkü, MEB Personel Genel Müdürlüğü, sendikalara 08.06.2010 tarihli bir yazı göndererek; Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine, Eğitim Bir Sen’in kadın ve erkek üye sayısının toplamının sehven eksik yazıldığı gerekçesiyle, 10.06.2010 tarihinde bir kez daha sendika sayılarının tespiti amacıyla toplantı yapılacağını duyurmuştur.

Oysa ki, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 30 uncu maddesi gereğince, tutanakların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderildiği 31 Mayıs tarihinden günler sonra böyle bir işlemin yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla bu toplantının düzenlenemeyeceğini, yapılırsa toplantıya katılmayacağımızı ve hukuki girişimde bulunacağımızı Bakanlığa bir yazıyla bildirmiş bulunuyoruz.

Dileriz önümüzdeki yıllarda, illerde ve bakanlıkta sayı tespitleri yapılırken, hem sendikaların hem de kurumların matematiği belli düzeyde olan temsilcilerle toplantılara katılarak, kurumları kanuna aykırı işlem yapmak zorunda bırakmazlar.