GENEL MERKEZİN KAYSERİ BULUŞMASI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez’in 10.04.2010 tarihinde Kayseri’de düzenlediği eğitim toplantısına katıldı. Genel Başkan Koncuk’a; Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir eşlik etti.

 

Eğitim toplantısının açılış bölümünde Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir, Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Ali Benli, Kayseri 2 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Kırşehir Şube Başkanı Bilal Türk, Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş ve Aksaray Şube Başkanı Muhterem Güngör birer konuşma yaptı.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk da yaptığı konuşmada, Türk Eğitim-Sen’in, mücadeleci bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ve Türk Milletinin hassasiyetlerini korumakla yükümlü olduğunu söyleyerek, “Türk Eğitim-Sen olarak Türkiye’de yaşanan bütün olayların farkındayız. Eğer bunun farkında değilsek, büyük bir zaaf içerisindeyiz demektir. Türk Eğitim-Sen varlığı ile bu ülkenin teminatıdır. Biz varken, Anadolu coğrafyasını bölmeye kimsenin gücü yetmez” diye konuştu.

 

600 bin üniversite mezununun işsiz olduğunu, 327 bin öğretmenin atama beklediğini, buna rağmen Türkiye’de işsizlik yerine Anayasa’nın tartışıldığını belirterek, şunları söyledi: “Ülkede gündem değiştiriliyor. İnsanlar aç durumda. Anayasa oldubittiye getirilerek, değiştirilecek bir konu değildir. Bu taslak içerisinde tartışılan ve tartışılmayan konuların aynı pakete konulması kurnazlıktır. Anayasa’da tartışılan ve tartışılmayan konuları birbirinden ayırınız. Hükümet yetkilileri bütün sivil toplum örgütlerini ziyaret ettiler. Hükümet yetkililerine grev hakkının Anayasa’da olması gerektiğini söylemememize rağmen, bunu Anayasa’ya koymadılar. Demek ki bu konuda samimi değiller” dedi. 

 

Türk Eğitim-Sen’in Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik Taslağı ile ilgili görüşlerini Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettiklerini ifade eden Koncuk, Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen açığının kapatılabilmesi için zorunlu hizmete zorunlu hizmet tazminatı ödenmesini teklif ettiklerini söyledi.

 

Üniversitelere büyük önem verdiklerini söyleyen Koncuk, üniversitelerde yaşanan sorunlara değindi. Koncuk, akademisyenlerin Türkiye’nin geleceğine yön verilmesinde büyük sorumluluğu olduğunu kaydederek, sendikamızın 16-18 Nisan tarihleri arasında düzenleyeceği üniversite sempozyumunda üniversitelerin, akademisyenlerin, üniversite çalışanlarının tüm sorunlarının yakın plana alınacağını bildirdi. Koncuk, üniversitelerde demokrasinin sağlanmasının önemine de değindi.