GENEL BAŞKAN EDİRNE’DE İŞYERLERİNİ ZİYARET ETTİ

 

Genel Başkan İsmail KONCUK, Trakya gezisi kapsamında Edirne’ye gelerek işyerlerini ziyaret etti ve Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

 

22 Nisan 2010 Perşembe günü gerçekleştirilen ziyaret programında, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN Genel Başkana eşlik ettiler.

 

Genel Başkan ve beraberindeki heyet ilk olarak İsmail Güner İlköğretim Okulu ve Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaret ederek çalışanlarla bir araya geldiler. İşyeri ziyaretlerinde çalışanların sorularını cevaplandıran Genel Başkan, sendikal faaliyetler ve eğitim hayatındaki gelişmelerle alakalı olarak eğitim çalışanlarını bilgilendirdi.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk, daha sonra sırasıyla, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Alp ve Edirne Valisi Mustafa Büyük’ü ziyaret etti.

 

Saat 18:30’da Edirne Öğretmenevi’nde ilçe ve işyeri temsilcilerinin katılımıyla bir istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda Şube Başkanı Hakan Yıldız’ın açılış konuşmasından sonra Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN sendikal çalışmalarla ilgili olarak bilgiler verdikten sonra Genel Başkan İsmail Koncuk katılımcılara hitap etti.

 

Konuşmasında sendikalaşmanın önemine vurgu yapan Genel Başkan, eğitim çalışanlarının neredeyse yarıya yakınının herhangi bir sendikanın üyesi olmadığını belirterek “Sendikal mücadelenin ürünleri ortadadır. Verilen mücadele neticesi elde edilen kazanımlar önümüzde durmaktadır. Çalışanların ancak yarısının desteğiyle bu kadar kazanım elde edilmiştir. Oysa ki, sendikalaşma oranını yüzde yüzlere ulaştırabilmiş olsaydık durumumuz daha farklı olacaktı. Dolayısıyla sendikasız arkadaşlarımız artık mazeret üretmeyi bir yana bırakmalı ve bu mücadeleye dahil olmalıdırlar. Üye olmamakla hem kendilerine hem de çalışanların genel kazanımlarına zarar verdiklerini artık görmelidirler.” Dedi. Türk Eğitim-Sen’in sendikal anlamda çok şey yaptığını ve eğitim çalışanlarının her meselesine müdahil olduğunu ifade eden Koncuk, “Eğitimi ve eğitim çalışanlarını ilgilendiren her gelişmede sendikamız etkin olmaktadır. Atladığımız tek bir mesele dahi yoktur. Bunun yanı sıra ülkemizin birliği ve milletimizin beraberliği sözkonusu olduğunda ilk tavır geliştiren kuruluşların başında gelmekteyiz. Bu anlamda önemli bir görevi ifa eden milli bir sivil toplum kuruluşu olarak milletimizin teveccühüne mazhar olmaktayız.” Şeklinde konuştu.

 

Edirne Şube Yönetim Kurulunun başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ve teşekkürlerini dile getiren Genel Başkan İsmail Koncuk, sendikal faaliyetin topyekün yürütülen bir etkinlik olduğunu vurgulayarak “Sendikal çalışmalar, Genel Merkez Yöneticisinden iş yeri temsilcisine kadar uzanan teşkilatımızın bütün olarak birlikte ortaya koyacağı bir etkinliktir. Dolayısıyla il ve ilçelerde, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, özellikle işyeri temsilcileri olmak üzere sendikanın tüm kademeleri her an etkin olmalıdır. Ancak bu şekilde bir çalışma temposu oluşturulabilirse başarı elde edilebilecektir.” Dedi.

 

Program sonunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Edirne’ye gelen Kosovalı Türk öğretmen heyeti Genel Bakan İsmail Koncuk’a hediye takdim ettiler.