ESENLER 2012 BULUŞMASI YAPILDI

Türk Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube, ‘Esenler 2012 Buluşması’ gerçekleştirdi. Birlik ve beraberlik gecesine Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Fuat Yiğit ve Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul 9 No’lu Şube Başkanı Enver Demir ve Yönetim Kurulu, Esenler İlçe Temsilcisi Selçuk Engin ve yönetimi katıldı.

Toplantıda Esenler İlçe Temsilcisi Selçuk Engin’in açılış konuşmasının ardından İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Fuat Yiğit ve İstanbul 9 No’lu Şube Başkanı Enver Demir birer konuşma yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş şunları söyledi: “Anayasa referandumunun üzerinden 18 ay geçmesine rağmen toplu sözleşmenin nasıl yapılacağına dair kanun tasarısı hala alt komisyonlarda görüşülmektedir. Memurlar Cumhuriyet tarihinde ilk kez 2012 yılına zamsız maaşla girmiştir. Hükümet kamu görevlilerini kaderiyle baş başa bırakmıştır. Bunun tek sorumlusu Toplu Sözleşme Kanunu çıkarmayan hükümettir. Dilediği anda kanun çıkaran hükümet, sıra memurlara gelince kanun çıkarmakta ağır davranmakta,  kamu çalışanlarını yok saymaktadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Çalışma hayatımızla ilgili sorunlar bunlarla sınırlı değildir. Kamu çalışanlarının geleceğini tehdit eden bir konu da iş güvencemizdir. İş güvencemiz elimizden alınmak ve bu bağlamda Anayasa’nın 128. maddesi değiştirilmek istenmektedir. Kamu çalışanlarının iş üretmediği bahane edilmektedir. Devletin çarkını döndüren bu ülkenin kamu çalışanlarıdır. Ne yazık ki kamu çalışanlarının yaptığı işleri görmeyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayışı kınıyorum. Çalışma hayatımızla ilgili sorunları biliyoruz. Yapılan haksız muameleleri görüyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak haklarımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Diğer yandan ülkemizi bölmek isteyenlerle kendini aydın ve entelektüel görenlerin işbirliğini görüyorum. Milli değerlere ve Atatürk’e karşı savaş açılmış durumda. Andımız, milli bayramlar, Gençliğe Hitabe ve milli olan ne kadar değerimiz varsa saldırıya maruz kaldı.  Bu nedenle herkes tehlikenin farkına varmalıdır.”

Esenler 2012 Buluşması, İstanbul 9 No’lu Şube Türk Sanat Musikisi Korosunun konseriyle sona erdi.