ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE DESTEK VERİYORUZ

Ataması yapılmayan öğretmenlerin yazdığı ve Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından imzalanan dilekçe, Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Maliye Bakanlığı’na teslim edildi. Ataması yapılmayan öğretmenlerin dilekçeleri teslim etmesi sırasında Genel Sekreterimiz Musa Akkaş ve Genel Mali İşler Sekreterimiz Seyit Ali Kaplan da hazır bulundu.

Burada bir açıklama yapan Genel Sekreterimiz Musa Akkaş şunları söyledi: ”Ankara’nın bu soğuğunda, ayazında ataması yapılmayan öğretmenler Abdi İpekçi Parkı’nda günlerdir oturma eylemi yapıyor. Onlar bir hevesle okullarını bitirdiler ve şimdi emeklerinin karşılığını almak, öğrencilerine kavuşmak, kısacası atanmak istiyorlar. Ataması yapılmayan öğretmenlerin eylemi ideolojik değil. Bu eylemin siyasi bir yönü de yok. Bu çocuklarımız birilerini öldürmedi, okul yakmadı, bundan dolayı ‘bizi affedin’ diyenlerden değiller. ‘Biz atanmak istiyoruz’ diyorlar. Haklarına sahip çıktıklarından dolayı Türk Eğitim-Sen olarak onları tebrik ediyoruz.”

Öğretmen açığının ücretli öğretmenler ile giderilmeye çalışıldığını da kaydeden Akkaş, “Geçen sene 68 bin ücretli öğretmen görevlendirilmişti. MEB’in açıklamasına göre öğretmen açığı ise bu sene 127 bin 242. OECD rakamları dikkate alındığında da öğretmen açığı 300 bin civarında. Bu kadar sayıda öğretmen atama beklerken, maalesef öğretmen açığı ücretli öğretmenler ile kapatılmaya çalışılıyor. Okul öncesine, zihinsel engelliler sınıflarına bu işin eğitimini almamış ön lisans mezunları giriyor. Bu anlayış çağdışıdır. Öte yandan ataması yapılmayan öğretmenlerin 29 Aralık 2012 Cumartesi günü yapacakları eyleme Türk Eğitim-Sen olarak illerden otobüs kaldırarak destek olacağız. Bu eyleme ataması yapılmayan bütün öğretmenleri bekliyoruz” dedi.

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLERE DİLEKÇELİ DESTEK