SİVAS’TA EĞİTİM ÇALIŞANLARI İLE BİRARAYA GELDİK

Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, 13-14 Aralık tarihleri arasında Sivas’ta sendikal faaliyetlerde bulundu. Akkaş, 13 Aralık tarihinde Kangal ilçesinde öğretmenlerle bir araya geldi, 14 Aralık tarihinde de Cumhuriyet Üniversitesinde üyelerimiz ile toplantı gerçekleştirdi. Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan toplantıda Cumhuriyet Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Türk Ocakları Eski Başkanı Necip Günaydın, Kredi ve Yurtlar Kurumu çalışanları ve üniversite çalışanları hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını Sivas Şube Başkanı Muzaffer Karadağ yaptı. Daha sonra bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa Akkaş, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. YÖK Kanun Tasarısı ile ilgili Türk Eğitim-Sen’in tekliflerini anlatan Akkaş, sendikamızın düzenlediği üniversite çalıştayı hakkında bilgi verdi. Türk Eğitim-Sen’in talebinin özerk ve demokratik üniversiteler olduğunu kaydeden Akkaş şunları söyledi: “YÖK Kanununda üniversite çalışanlarının beklentilerine cevap verecek şekilde bir yasal değişiklik yapılmalıdır. Katılımcılığı ve demokrasiyi esas alan bir seçim sistemini savunuyoruz. Üniversiteleri; akademik personelin, idari statüde çalışanların, öğrencilerin, eğitim sendikalarının ve sivil toplum örgütlerinin beraber yönettiği bir modeli savunuyoruz. Üniversite çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının düzeltilmesini istiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak; Türk kültürü ve milli değerlerin geliştirilmesinde, üniversite çalışanlarının göz ardı edilmemesi konusunu dikkate alarak hazırlıklar yaptık, çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz.”

4+4+4 sisteminde yaşanan sıkıntıları da gündeme getiren Akkaş, alan değiştiren öğretmenlerin dramına da değindi.

Kamuda başörtüsü serbestliğinden yana olduklarını kaydeden Akkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde özellikle iki kesim var ki, yıllarca birisi dini istismar ederek, diğeri de din karşıtlığı üzerinden siyaset yapmaktadır. Bu anlayışlar toplumu germekte, kamplara ayırmaktadır. Memur-Sen Genel Başkanı, her nedense başörtüsü konusunu Başbakan ile görüşme yerine, başörtüsü eylemlerini başlatmıştır. Bu sendikayı, çalışanların mağduriyetine yönelik  eylemlerde göremedik. Bunlar, iş bırakma kararı alıp, bu kararlarından vazgeçerler. Bunlarda samimiyet göremiyorum. İki gün sonra da her şeye sahip çıkarlar. Bu sendika, istismarcıdır.”