MEB, USULSÜZ ATAMALARI SORAN SENDİKAMIZA İLGİNÇ BİR CEVAP VERDİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, 2009 Ağustos dönemi özür durumu atamaları sırasında hizmet puanı yetersizliği nedeniyle özür durumuna bağlı atamaları gerçekleştirilmeyen sözleşmeli öğretmenlerin atamalarının atama döneminin bitmesinden sonra usulsüz olarak yapıldığı yönündeki iddiaları Milli Eğitim Bakanlığı’na sordu.

T.B.’nin Batman’ın Beşiri ilçesinde görev yaparken, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu İlköğretim Okuluna; D.A.’nın Şırnak Merkezinde görev yaparken, Ankara’nın Akyurt ilçesine; S.D.’nin Batman’ın Beşir ilçesinde görev yaparken, Ankara’nın Haymana ilçesine; G.D.’nin Mardin Derik ilçesinde görev yaparken, Ankara’nın Nallıhan ilçesine;  D.G.’nin Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde görev yaparken, Ankara’nın Sincan ilçesine ve S.A.’nın Şırnak Merkezinde görev yaparken, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine atandıkları yönündeki iddiaların doğru olup, olmadığını soran Genel Başkan KONCUK’a Milli Eğitim Bakanlığından gelen cevap hayli ilginçti.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, söz konusu bilgi isteğinin değerlendirilebilmesi için adı geçen öğretmenlerin sendikamıza üye olduğuna dair üyelik belgelerinin gönderilmesini istedi.

Sendikamız; söz konusu atamalar gerçekleştiyse; bu kişileri sıra bekleyen binlerce kadrolu veya sözleşmeli öğretmenden ayıran hususların neler olduğunu, bu kişilerin atanma şekillerini, tarihlerini, gerekçelerini ve hangi yönetmelik ve kılavuz hükümleri uyarınca atama yapıldığını sorarken, Bakanlığın, bilgi vermeden önce bu kişilerin sendikamıza üye olup, olmadıklarını sorması, soruya soruyla, üstelik anlaşılamayan bir soruyla karşılık vermesi MEB’in aczini gözler önüne sermektedir.

Anlaşılan o ki; Milli Eğitim Bakanlığı, il dışı görev değişikliği yapılan sözleşmeli öğretmenlerin durumunu açıklayamamış ve sendikamıza böyle bir cevap vermeyi tercih etmiştir.

70 bin sözleşmeli öğretmenin hakkını gasp ederek, bu kişilerin usulsüz olarak atamasının yapılması MEB’in hukuku nasıl çiğnediğinin en canlı kanıtıdır.

Türk Eğitim-Sen onurlu bir sendikadır. Usulsüz ataması yapılan her kimse bunun üzerine gitmeyi görev bilmiştir. Dürüst sendikacılığın temelinde de bu vardır. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilginç manevraları ya da izlediği farklı politikalar sendikamızı bildiği yoldan çevirmeyecektir. Milli Eğitim Bakanlığındaki sebebi açıklanamayan ve 70 bin sözleşmeli öğretmenin hakkını gasp eden bu tür yandaş, torpilli tayinler yapılırken, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU ne yapmaktadır? Sayın ÇUBUKÇU kendi bakanlığına hakim midir, yoksa usulsüz ve atama takvimi dışında yapılan bu atamalar Sayın ÇUBUKÇU’nun talimatıyla mı yapılmıştır?

Milli Eğitim Bakanlığını, torpilin, hukuksuzluğun, yandaş kayırmanın adresi haline getirmeye Bakan da olsa kimsenin hakkı yoktur.

MEB’e yazdığımız yazı için tıklayınız.

MEB’in cevabı için tıklayınız.

Not:Türk Eğitim Sen atamaların hukuksuz olduğunu belgeleyecek ve bu torpilli atamaların iptali için konuyu yargıya taşıyacaktır.Sözleşmeli yüzlerce öğretmen eşinden, çocuğundan ayrı yaşamak zorunda bırakılırken, bu yandaş atamalara göz yummayacağız.