YORUMSUZ (AKP Bu Ayete Ne Diyor?)

Benim de uzun zamandır bildiğim ve kafama takılan soru bu. Hoca cevaben: "Bu ayet "genel" değil müslümanlarla savaşanları kastediyor!"diyor.Oysa ayet gayet açık, ayrıca yoruma gerek yok.(Müslümanlarla savaşanların sonu Maide33. dedir.)Hoca zevahiri kurtarmaya çalışıyor.Öte yandan; Yahudi ve Hristiyan Dünyası Müslümanlara pek de dostça bakmıyor bu da çok açık.Dahası her gün şu veya bu şekilde bu dile getiriliyor.Bush'un ve arkadaşların Irak işgaline başlarken söylediklerini hatırlayın.Bush:"Bu bir haçlı seferidir tanrı beni bunun için görevlendirdi" dememişmiydi? Huntington'un "medeniyetler çatışması" bu tez üstüne kurulu değil mi?

AB büyüklerinin dedikleri pek de dostca değil. Hristiyan Demokrat Angela Merkel'den başlayın bir çok AB lideri İslam'dan yola çıkarak Türkiye'yi eleştirmediler mi?Ya Avrupa'da Müslümanlara karşı söylenenler ve yapılan uygulamalar dostça mı?
Amerikalıların da Amerika'nın da müslümanlara bakışı herkesin malumu değil mi?

Tabiidir ki ben "bu ayet uygulansın" demiyorum. Ama ben de ayni soruyu soruyorum.
AKP bu ayeti görmüyor mu, bu zoraki "dostluk gösterisi" neden? Takiyye mi yapıyorlar? Ben laik bir insanım.Hristiyan,Müslüman,Yahudi ayrımı yok bende dünyaya da o gözle bakıyorum.İnsanların ne kadar "insan" oldukları ilgilendirir beni.Ancak yeri gelince; ülkemi ve insanlarının kültürünü, çıkarlarını, inancını savunurum o ayrı mesele.

Ancak ülkeyi referansı "İslam" olan bir hükumet yönetiyor.Yönetim her fırsatta laik Anayasa'ya ve çoğunluğa rağmen "kendi inancına meşrebine" göre icraat yapıyor.İmamlarla ilgili yasalar, içki yasakları, yaptığı atamalar ve düzenlemeler kendi referansına uygun. Kimlik tartışmasında İslam'ı "çimento" olarak öneren de bu Başbakan değil mi? Yani bu yönetim "önce islam"diyor.O zaman "herşeye rağmen AB" aşkı bahse konu ayetle ve asıl referansla ters düşmüyor mu?

Ayrıca yeri gelmişken, nedir bu "medeniyetler buluşması" gösterisi? Ben ne Hatay'daki ilk buluşmanın ne İspanya'daki ikinci ayağı'nın ne de BM deki konuşmanın dış basında yankı bulduğunu, haber-yorum yapıldığını görmedim.Gören varsa yazsın bende burda kullanayım. İnsanın kendi "özüne" ters düşen bir şeyi gerçekleştirmeye çalışması ve bunda başarılı olması çok zor. Çünkü kimse yemiyor herkes gerçeği biliyor.

Sonuç olarak; AKP AB sürecini "kendi amacı doğrultusunda" kullanıyor. Ayet gerçek ama takiyye de bir gerçek.Yani amaç uğrunda "herşey" mübah!

Gözler, söylem ve bazı uygulamalar "AB ye doğru" gözüküyor. Ama ayaklar İslam devletine ve Ortadoğu'ya doğru gidiyor olay budur.
 
19 Aralık 2005 - 11:57 Tuncer BAHÇİVAN
http://www.haber3.com/yazar.haber3?id=99782